منو

علت درد پاشنه پا هنگام بلند شدن از خواب

درد پاشنه پا هنگام بلند شدن از خواب و صبح ممکن است به دلیل بیماری فاشئیت کف پا (التهاب فاشیای کف پا) یا التهاب تاندون آشیل باشد. همچنین ممکن است به دلیل آسیب دیدگی هایی مانند شکستگی باشد. درد پاشنه پا گاهی با درمان های خانگی مانند کمپرس یخ و استراحت قابل درمان است.

التهاب فاشیای کف پا یکی از مهم ترین علل درد پاشنه است که سالانه بیش از ۲ میلیون نفر به آن مبتلا می شوند. این وضعیت در پاشنه پای شما ناشی از التهاب و تورم فاشیای کف پا، بافت سفتی که از پاشنه پا تا انگشتان پا ادامه  دارد و به حفظ قوس طولی کف پا کمک می کند، می باشد. این التهاب و تورم می تواند منجر به احساس درد شدید در پا، به سمت پاشنه یا احساس حساسیت به لمس در سطح زیرین پا، به ویژه در قسمت برجستگی کف پا شود.

فاشیای کف پا یک نوار بافتی ضخیم است که بخشی از قوس کف پا را تشکیل می دهد. استفاده بیش از حد مزمن یا کشش مکرر بر روی فاشیای کف پا باعث ایجاد درد درمحل اتصال آن به استخوان پاشنه می شود.

درد پاشنه پا در صبح و هنگام بلند شدن از خواب

درد پاشنه پا هنگام بلند شدن از خواب معمولاً با چند قدم اول صبح یا بعد از مدت طولانی نشستن و در انتهای روز ناشی از حالت ایستادن طولانی اتفاق می افتد. درد صبحگاهی ناشی از کشش ناگهانی ناحیه کف پا است که پس از کوتاه شدن در طول شب اتفاق می افتد.

دردهای تیز و دردناک در قسمت زیر پا در اوایل صبح نشانه التهاب است. عموما فاشئیت کف پا،ناشی از  کشش مداوم بیش از حد فاشیای (نیام) کف پا می باشد .دویدن طولانی یا کارهای مستلزم نشستن یا ایستادن طولانی مدت می توانند فرد را مستعد این وضعیت سازند.

 

بورسیت پاشنه (التهاب پشت پاشنه پا) چیست؟

درد کف پا هنگام صبح

این مورد به عنوان درد کف پا شناخته می شود که یکی از شایع ترین علل درد در پاشنه پا موقع بیدار شدن از خواب می باشد. بیشتر افراد مبتلا به التهاب فاشیای کف پا هنگامی که اولین قدم های خود را بعد از بلند شدن از رختخواب یا نشستن طولانی مدت برمی دارند، درد کف پا را احساس می کنند.کلا مشخصه ی دردهای التهابی این هست که شروع حرکت برای فرد دردناک است و به مرور زمان و حرکت بیشتر درد کم می شود (پدیده ی گرم شدن یا warm up).

ممکن است بعد از چند قدم سفتی و درد کمتری داشته باشید، اما با گذشت روز ممکن است درد بیشتری در پاهایتان ایجاد شود. هنگام بالا آمدن از پله ها یا پس از ایستادن طولانی  مدت نیز ممکن است آسیب زیادی به کف پا برسد.

علت بی حسی کف پا پس از بیدار شدن

علت های بسیاری وجود دارد که باعث بی حسی پاشنه پا می شوند. این موارد در بزرگسالان و کودکان شایع است، مانند نشستن بیش از حد با پاهای ضربدر یا پوشیدن کفش های خیلی تنگ. علت جدی تری نیز وجود دارند مانند دیابت!

استفاده بیش از حد از کف پا یا شرایطی که باعث التهاب هر یک از استخوان ها، رباط ها یا تاندون های پا می شوند، می تواند باعث درد پاشنه پا شود. آرتروز علت شایع درد کف پا است. آسیب به اعصاب پا ممکن است منجر به درد پاشنه ، بی حسی یا سوزن سوزن شدن (نوروپاتی محیطی) شود.

 

علت اصلی التهاب و درد کف پا چیست؟

 یک علت درد کف پا سفتی عضله ی دو قلوی ساق یا تاندون آشیل است. سایر عوامل خطر ساز شامل فعالیت های تکراری  (مثل دویدن یا ایستادن مکرر) و چاقی و دفورمیته های کف پا (مثل صافی کف پا و قوس بیش از حد کف پا) است.

آیا درد کف پا و خار پاشنه یکی هستند؟

نکته قابل توجه این است که وجود یا عدم وجود خار پاشنه یا سایز آن نقشی در ایجاد علایم ندارد.سایز خار پاشنه هم ارتباطی با علایم ندارد.افرادی هستند که خار پاشنه در رادیوگرافی دارند ولی چون علامت ندارند نیاز به درمان ندارند و بر عکس در بعضی افراد که خار پاشنه در رادیوگرافی رویت نمی شود به دلیل وجود علایم درمان لازم است.

نکته مهم دیگر این که در افرادی که ندرتا نیاز به درمان جراحی دارند حتی در صورت وجود خار پاشنه برداشتن آن توصیه نمی شود.

خلاصه ی کلام آن که وجود خار در رادیوگرافی نقشی در تشخیص و درمان ندارد.

 

التهاب فاشیای کف پا را نباید با التهاب و برجستگی استخوانی ناحیه ی پشت پاشنه اشتباه گرفت چون این مورد مذکور در اغلب موارد نیاز به جراحی دارد.

علت ورم مچ پا و روی پا چیست؟

تشخیص فاشئیت کف پا و خار پاشنه

اگر خار پاشنه داشته باشید و متوجه درد در پشت پاشنه پا شدید، احتمالاً به التهاب رباط آشیل مبتلا هستید. اگر درد در پایین پاشنه باشد، به احتمال زیاد به فاشئیت کف پا مبتلا هستید.

درمان خانگی درد کف پا

درمان خانگی درد پاشنه پا هنگام بلند شدن از خواب روش هایی مانند ورزش های کششی برای کشش عضله ساق و فاشیای کف پا، ماساژ درمانی، کاهش وزن و همچنین جلوگیری از راه رفتن با پای برهنه است. مسکن ها مانند ایبوپروفن و ناپروکسن نیز می توانند درد و التهاب را تسکین دهند.

گذاشتن کمپرس سرد بر روی پاشنه پا و همچنین استراحت و بالا بردن پا بسیار مهم است.

موثرترین درمان برای فاشئیت کف پا شامل کشش عضله ساق وتاندون آشیل، کشش فاشیای کف پا  و استفاده از کفی طبی و بستن آتل یا بریس در شب است.  درد پاشنه پا معمولاً بدون جراحی درمان می شود.

۱۶ علت سوزش کف پا از زبان دکتر غلامرضا نادری

ورزش های مفید برای درمان درد پاشنه

از آنجایی که که درد پاشنه پا ممکن است انجام فعالیت های منظم شما را دشوار کند، مهم است که نحوه راه رفتن طبیعی خود را تغییر ندهید، زیرا این امر می تواند منجر به سایر مشکلات مفصل، پا یا کمر شود. اکثر افراد مبتلا به فاشئیت یا التهاب فاشیای  کف پا بدون درمان  طی چند ماه بهبود می یابند.

تمرینات بدون ضربه مانند شنا، پیاده روی یا دوچرخه سواری در کسانی که به درد کف پا مبتلا هستند، قابل تحمل است.

چه زمانی برای درد پاشنه پا باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر درمان های خانگی برای درد پاشنه و فاشئیت کف پا تاثیر نداشتند، مراجعه به پزشک برای شما مناسب می باشد. پزشک شما ممکن است تزریق استروئید، فیزیوتراپی، پوشیدن آتل شبانه  یا شاک ویو (shock wave)  و ندرتاجراحی را برای جداکردن فاشیای کف پا از استخوان پاشنه پیشنهاد کند.تزریق PRP هم در بعضی موارد مفید است.

اگر درمان های گفته شده اثری نداشته باشد و علائم به اندازه کافی شدید باشند، ممکن است به جراحی نیاز داشته باشید. ترجیح جراحان، آزاد سازی گاستروكنمیوس است كه به منظور آزاد  كردن یكی از عضلات ساق پا برای كاهش سفتی عضله پا و از بین بردن كشش فاشیای كف پا است.

اگر درد پاشنه پا درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟

عدم درمان درد کف پا ممکن است منجر به درد مزمن پاشنه شود که انجام فعالیت های منظم را دشوار می کند. بسیار مهم است که روش طبیعی راه رفتن را تغییر ندهید و سعی کنید از درد جلوگیری کنید، زیرا بی حرکتی ممکن است باعث مشکلات پا، زانو، مفصل ران یا کمر شود.

آیا پیاده روی برای درمان درد پاشنه پا مفید است؟

با مقادیر کم پیاده روی، در واقع به بهبود درد پاشنه پا کمک می کنید. پیاده روی کشش های لازم برای افزایش انعطاف پذیری و کاهش درد را فراهم می کند.

آیا درد در کف پاها نشانه ی دیابت است؟

نوروپاتی دیابتی اغلب به اعصاب پاها و مچ پاها آسیب می رساند. بسته به اعصاب آسیب دیده، علائم نوروپاتی دیابتی می تواند از درد و بی حسی در پاها و مچ پاها گرفته تا مشکلات سیستم گوارشی، دستگاه ادراری، عروق خونی و قلب باشد. البته برخی از افراد علائم خفیفی دارند.

دکتر غلامرضا نادری متخصص ارتوپدی، آرتروسکوپی، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

برای پرسش از دکتر، روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.برای پاسخگویی بهتر به سوالات شما لطفا قد، وزن و سن خود را در متن سوال درج کنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام بنده 9روز است پاشنه پام عمل کردم ولی هنوز درد دارم میشه توضیح بدین با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 1 هفته پیش)

   درود

   مقدارى درد نرماله ولى حتما به دكترتون مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر پرستو دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام ووقت بخیر خدمت آقای دکتر. من مدتها خارش پاشنه پا داشتم والان هنگام استراحت پاشنه پارو زمین مگذارم درد داره ومدام باید پامو جابه جاکنم وصبح هنگام بیدار شدن وراه رفتن تا مدتی پاشنه پام درد میکنه. به نظرتون دلیلش چی میتونه باشه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 1 هفته پیش)

   درود

   احتمالا التهاب نيام كف پا داريد 

   فيزيوتراپى و تمرين درمانى موثره

 • تصویر کاربر رویا جمعه ۱۹ شهریور ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام من ۲۹ سالمه وقتی از خواب بیدار میشم کف پام ورم و کمی درد داره وبا چند قدم راه رفتن بر طرف میشه ممنون میشم بفرمایید دلیلش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری جمعه ۱۹ شهریور ۰( 1 هفته پیش)

   درود

   احتمالا التهاب نيام كف پا يا فاشئيت پلانتار داريد

   مطلبش در همين وبسايت هست

 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  چیکار کنم کف پام هنگام بلند شدن از خواب درد میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 2 هفته پیش)

   درود

   به ارتوپد مراجعه كنيد 

   احتمالا فيزيوتراپى لازمه و كفى

 • تصویر کاربر Farzad شنبه ۱۳ شهریور ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام ،خسته نباشید،هنگام بیدار شدن از خواب درد پاشنه پا دارم،قبلا هم این درد داشتم اما فقط اول صبح بود وبعد مدت کمی خوب شد،مجدد یک ماهی هست شروع شده و در طول روز هنگام برخواستن درد کمی دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱۳ شهریور ۰( 2 هفته پیش)

   درود 

   در اينستاگرام پست مربوط به التهاب نيام كف با يا خار پاشنه رو ببينيد 

   [email protected]

 • تصویر کاربر ترانه شنبه ۱۳ شهریور ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  ممنون از توضیحات خوبتون من بعد از بیدار سدن تا نبم ساعت درد دارم در کف پام بعد در طول روز هم بعد فعالیت باز درد دارم .ممنون میشم ورزشهای مخصوصشو بزارین وایا تجمع اوره در کف پا نیست...و کلا برای درمان چیکار کنم .البته چند وقت پیش با دوتا زانوهام خوردم زمین
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱۳ شهریور ۰( 2 هفته پیش)

   درود

   در همين وبسايت و اينستاگرامم وجود داره

   [email protected]

 • تصویر کاربر M.yaghob شنبه ۱۳ شهریور ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من دختر ۲۶ ساله هستم از اوایل شهریور سال ۱۳۹۹ وقتی تند راه میرفتم ساق پام شروع به گز گز و درد خاصی میکرد
  رفته رفته بیشتر شد و هردوپام این حالتو میگرفت و بعد مدتی از حالت درد به بی حسی رفت و بعد از کوتاه ترین پیاده روی درد و بی حسی پام شروع میشه
  و اوایل سال ۱۴۰۰ در انتهای کمرم درد شدیدی شروع شد به طودی که بعد دو هفته یک شب بدنم بجز دستام بیحس شده بود حتی در حالت درازکش نمیتونستم سرمو بلند کنم بالش بزارن زیر سرم یا پامو بلند کنم یچیز بزارن زیر پام و این بی حسی کلی بدنم فقط همون یک شب و به مدت یکی دوساعت بود
  که ام ار ای و اسکن و .. انجام دادن و گفتن یکم انحنا گردنم مشکل داره و اخرین مهره کمرم خشکه و هر دکتری یچیز گفت
  و الان دو سه ماهه که وقتی میخوابم یا طولانی دراز میکشم و پا میشم راه برم کف پای راستم از پاشنه تا وسطاش احساس درد و کشیدگی میکنم
  الان هم درد پاشنه پا دارم هم کمردردم هست هم بی حسی ساق پام
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱۳ شهریور ۰( 2 هفته پیش)

   درود

   معاينه لازمه 

   يك نوار عصب هم انجام بدين

 • تصویر کاربر عسل سه شنبه ۹ شهریور ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  با سلام. من وقتی صبح از خواب پامیشم اولش به سختی راه میرم. درد شدیدی در پاشنه وساق پا دارم. بعد از چند دقه گرم شدن خوب میشه. 38سال سن دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۹ شهریور ۰( 3 هفته پیش)

   درود

   احتمالا پلانتار فاشئيت هست

 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۷ شهریور ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  در طول روز گاهی اوقات قسمت پشت پاشنه پا درد می گیرد و در موقع راه رفتن با درد مواجه می شوم البته ظاهر پا بدون ورم و یا هرگونه وضعیت غیر عادی است ممنونم از راهنمایی و پاسخگویی شما با تشکر یارمحمدی
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۷ شهریور ۰( 3 هفته پیش)

   درود

   ام آر آى انجام بدين

 • تصویر کاربر تینا یکشنبه ۷ شهریور ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  خانمی ۴۹ ساله و ۸۲ کیلو هستم مدتی پنجه پای راست و سه انگشت کناری بیشتر موقع راه رفتن درد داشت و حس سنگریزه در گف پا داشتم.
  دو هفته ای است مدام استخوان پاشنه همین پا در کف پا و بیشتر بسمت داخل پا درد زیادی داره مخصوصا موقع شروع راه رفتن.
  لطفا راهنمایی ام کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۷ شهریور ۰( 3 هفته پیش)

   درود

   لازمه ام آر آى از كف پا انجام بدين و اگر تهران هستيد در بيمارستان آتيه انجام بدين

   تشخيص احتمالى ؛ Morton’s neuroma + plantar fasciitis

درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شريعتى پايين تَر از ايستگاه مترو قلهك ساختمان خانه درسا طبقه ى دوم ادارى واحد ٦

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر غلامرضا نادری
پرسش از دکتر