منو

همه چیز درباره عمل تعویض مفصل زانو

عمل جراحی تعویض مفصل زانو که به آن آرتروپلاستی زانو نیز گفته می ‌شود به منظور کمک به کاهش درد و بهبود عملکرد زانو در فردی که دچار مشکل و درد شدید زانوست انجام می ‌شود. این عمل شامل برداشتن استخوان و غضروف آسیب دیده از استخوان ران، استخوان ساق و گاه کشکک و سپس جایگزین کردن آن با مفصل مصنوعی که از جنس آلیاژ فلز، پلاستیک و پلیمر است می باشد.

تعویض مفصل عمل جراحی است که در آن قسمت های مختلف یک مفصل دچار آرتروز یا مفصل تخریب شده برداشته می شوند و به جای آن یک وسیله فلزی، پلاستیکی یا سرامیکی به نام پروتز قرار داده می شود.

عمل تعویض مفصل زانو چگونه است؟

انواع مختلفی از آرتروز می‌توانند بر روی مفصل تاثیر بگذارند. آرتروز مفصل یک بیماری مربوط به از دست رفتن غضروف درون مفصل است و مهم ترین دلیل برای انجام عمل آرتروپلاستی به شمار می‌رود.

پروتز طوری طراحی شده است که حرکات یک مفصل نرمال و سالم را شبیه سازی کند. شایع ترین تعویض مفصل های انجام شده تعویض مفصل ران و زانو می باشند، ولی سایر مفاصل را نیز می توان تعویض کرد مثل، مچ پا، مچ دست، شانه و آرنج. به منظور تشخیص مناسب بودن عمل تعویض مفصل زانو (آرتروپلاستی) جراح ارتوپد حرکات، ثبات و قدرت زانو را بررسی می ‌کند. تصاویر گرفته شده به وسیله اشعه ایکس نیز وی را در تشخیص دقیق مشکل زانو یاری می ‌کند.

یکی از اصلی ترین علل عمل جراحی تعویض مفصل زانو، تخفیف دردهای شدید ناشی از آرتروز یا آرتریت روماتویید است. افراد نیازمند به آرتروپلاستی معمولاً در راه رفتن، بالا رفتن از پله و برخاستن مشکل دارند. همچنین برخی افراد در هنگام استراحت نیز ممکن است این درد ها را تجربه نمایند.کسانی نیاز به تعویض مفصل پیدا می کنند که درد شدید مانع انجام کار های روزمره ایشان می شود یا چنان دفورمیته شدیدی در زانو دارند (همرا آرتروز شدید) که ایشان را ناتوان کرده است.

علل متعددی می توانند باعث درد مفصلی و ناتوانی شوند به گونه ای که بیمار مجبور شود برای تعویض مفصل اقدام کند. آرتروز، روماتیسم، شکستگی های قدیمی، هموفیلی و بیماری های متابولیک می توانند غضروف مفصلی را چنان آسیب بزنند که سبب درد ناتوان کننده و نیاز به تعویض مفصل بشوند.

التهاب مفصل زانو

نشانه های التهاب مفصل زانو

بسته به نوع التهاب مفصل زانو، تشدید نشانه های آرتریت معمولا به آرامی و همراه با وخیم تر شدن وضعیت بیماری روی می دهد، گرچه در صورت وارد آمدن آسیب های جزئی و یا استفاده بیش از حد از این مفصل، این نشانه ها می توانند به شکل ناگهانی نیز تشدید شوند. شایع ترین نشانه های التهاب مفصل زانو شامل موارد زیر می باشند:

– بروز درد همراه با انجام فعالیت

– کاهش محدوده حرکت زانو

– سفتی مفصل زانو

– تورم مفصل زانو

– خشکی زانو

– احساس نابودی مفصل زانو

– بدشکلی مفصلی (زانوی ضربدری و پا پرانتزی)

درد همراه با التهاب مفصل زانو معمولا با انجام فعالیت، بخصوص در صورت استفاده بیش از حد از این مفصل، تشدید می شود. سفتی مفصل نیز پس از نشستن های طولانی مدت امری معمول می باشد.

با وخامت وضعیت آرتریت، بروز درد مفصلی بیشتر خواهد شد و در نهایت فرد مبتلا ممکن است حتی بدون انجام هر گونه فعالیت جسمی، به شکل ثابت در مفصل خود احساس درد کند.

مزایا و معایب تعویض مفصل زانو

این عمل جراحی ممکن است زمانی استفاده شود که درمان دارویی دیگر تاثیرگذاری خود را از دست داده باشد و قادر به رفع درد و از کار افتادگی مفصل نباشد. از جمله مواد دارویی مورد استفاده برای آرتروز قبل از عمل جراحی آرتروپلاستی عبارتند از:

❇ داروهای ضد التهاب

❇ داروهای درد (مسکن)

❇ حرکات خاص کاهش درد

❇ گجت‌ های کمکی برای راه رفتن

❇ فیزیوتراپی

❇ تزریقات کورتیزون در مفصل زانو

❇ تزریقات مربوط به اصلاح ویسکوزیته (تزریق مواد روغنی جهت کاهش درد مفصل در حین حرکت)

❇ کاهش وزن (برای افراد چاق)

❇ تمرین و ورزش

مفصل زانو مصنوعی

عوارض تعویض مفصل زانو

عمل جراحی تعویض مفصل زانو همانند هر عمل جراحی ممکن است عوارض و خطراتی را به دنبال داشته باشد، از جمله:

❇ عفونت

❇ انعقاد خون در عروق پا و ریه

❇ حمله قلبی

❇ سکته

❇ آسیب های عصبی

❇ علائم عفونت

بیشتر بخوانید: شایع ترین علائم پیچ خوردگی زانو + درمان پیچ خوردن زانو

☑ تب بالای ۳۷.۸ درجه سانتی گراد

☑ لرز

☑ ترشحات محل عمل جراحی

☑ افزایش قرمزی، ورم و دردهای زانو

در صورت عفونت پروتز، قسمت تعویض شده از طریق عمل جراحی برداشته شده و برای از بین بردن باکتری ها، مصرف آنتی بیوتیک تجویز می ‌گردد. پس از برطرف شدن عفونت نیز عمل جراحی مجدد به منظور کار گذاشتن دوباره مفصل جدید انجام می ‌شود.

❇ از کار افتادگی مفصل های مصنوعی

یکی دیگر از عوارض عمل جراحی تعویض مفصل زانو، خرابی مفصل های مصنوعی است. استفاده روزانه از این مفصل ها هرچند از جنس قوی ترین فلز و پلاستیک باشند می‌ تواند باعث تحریک و خرابی آن‌ ها گردد. از موارد خطرناک دیگر نیز اضافه وزن و انجام فعالیت های بسیار شدید است که باعث فشار به مفصل و در نهایت از کار افتادگی آن می ‌شود.

آمادگی های قبل از عمل تعویض مفصل زانو

❇ پزشک شما کل پروسه جراحی و اتفاقاتی که قرار است رخ دهد را به شما توضیح خواهد داد و می‌توانید هرگونه سوال و ابهامی که در ذهن دارید از وی بپرسید.

❇ از شما خواسته می‌شود تا فرمی را جهت صدور اجازه انجام عمل جراحی امضا کنید. این فرم را دقیق بخوانید و اگر هر ابهام و سوالی داشتید حتما آن را مطرح کنید.

❇ علاوه بر چک کردن سابقه کامل درمانی و بیماری‌های قبلی، ممکن است از شما یک آزمایش کامل فیزیکی گرفته شود تا از سلامت بدنی شما قبل از حمل جراحی مطمئن شوند. امکان گرفته شدن آزمایش خون و تشخیصی در این مرحله وجود دارد.

❇ اگر به چیز خاصی حساسیت دارید و یا به ماده دارویی خاصی آلرژی دارید، حتما آن را به اطلاع پزشک خود برسانید.

❇ پزشک خود را از تمامی مواد دارویی (تجویز شده یا بدون تجویز پزشک) که در حال استفاده از آن بودید یا هنوز هستید، مطلع کنید.

❇ اگر سابقه مشکلات خون ریزی در بخش‌های مختلف بدن را داشته‌اید و یا از داروهای ضد انعقاد خون، آسپیرین یا هر دارویی که بر روی گردش خون در بدن تاثیرگذار است استفاده می‌کنید، حتما آن را به اطلاح متخصصین برسانید. شاید قطع کردن این داروها قبل از انجام عمل جراحی آرتروپلاستی ضروری باشند.

❇ اگر باردار هستید و یا احتمال بارداری شما وجود دارد حتما این موضوع را به اطلاع پزشک خود برسانید.

❇ از شما خواسته می‌شود به مدت ۸ ساعت قبل از عمل هیچ چیز نخورید (معمولا در نیمه شب)

❇ احتمالا قبل از عمل به کمک آرام بخش شما را در وضعیت آرامی نگه خواهند داشت.

❇ شاید از شما خواسته شود قبل از عمل با یک متخصص توانبخشی ملاقات کنید تا توضیحات لازم را به شما ارائه کند.

❇ از کسی کمک بخواهید تا بعد از عمل به مدت یک تا دو هفته در محیط خانه به شما کمک کند چرا که پس از مرخص شدن از بیمارستان، تا چند وقت توان حرکتی مناسب و نرمال نخواهید داشت.

❇ بر اساس وضعیت درمانی و سلامت، ممکن است پزشک شما موارد دیگری را جهت آماده شدن برای آرتروپلاستی از شما بخواهد.

مراحل عمل تعویض مفصل زانو

مراحل عمل تعویض مفصل زانو

عموما، آرتروپلاستی شامل مراحل و موارد زیر می‌شود:

❇ از شما خواسته می‌شود لباس‌های خود را در آورید و یک روپوش مخصوص بپوشید.

❇ یک خط درون وریدی معمولا بر روی دست شما ایجاد می‌شود.

❇ بر روی میز جراحی به نحوه قرار می‌گیرید که بیشترین دسترسی به مفصل مورد نظر برای جراحان وجود داشته باشد.

❇ یک سوند ادراری به مریض متصل می‌شود.

❇ اگر موی زیادی در بخش مربوط به جراحی وجود داشته باشد، قبل از شروع عمل شیو می‌شود.

❇ متخصص بیهوشی دائما مانیتور مربوط به ضربان قلب، فشار خون، تنفس و اکسیژن خون شما را در حین عمل بررسی می‌کند.

❇ پوست ناحیه مورد نظر به کمک مواد ضد عفونی کننده تمیز می‌شود.

❇ جراح یک برش در محل مفصل ایجاد می‌کند.

❇ سپس بخش‌های آسیب‌دیده از مفصل جدا یا تعمیر می‌شوند.

❇ برش بر روی بدن به کمک بخیه بسته می‌شود.

❇ یک بانداژ استریل یا پوشش خاص بر روی پوست قرار خواهد گرفت.

بیشتر عمل‌های جراحی مفصل مربوط به کمر و زانو می‌شود و مواردی نظیر قوزک پا، آرنج، شانه و انگشتان کمتر به چشم می‌خورند. ممکن است برای انجام عمل جراحی آرتروپلاستی دلایل دیگری نیز وجود داشته باشد.

مراقبت های بعد از عمل تعویض زانو

به توصیه پزشک یا متخصص تعویض مفصل زانو از مصرف برخی دارو ها و مکمل های غذایی، قبل از عمل جراحی باید پرهیز کرد.

تمرین بازتوانی زانو

آمادگی برای ریکاوری

تا چند هفته پس از عمل جراحی، بیمار برای راه رفتن نیازمند عصا و واکر است. به همین دلیل باید نسبت به تهیه آن پیش از عمل اقدام نماید.تا مدتی پس از عمل همچنین باید از کارهایی مانند رانندگی، آشپزی و لباس شستن و دیگر فعالیت های روزمره خودداری کرد.

قبل از عمل

انجام عمل جراحی تعویض زانو مستلزم بیهوشی عمومی یا نخاعی است. به منظور پیشگیری از عفونت های پس از عمل، آنتی بیوتیک وریدی قبل، بعد و در طول عمل جراحی به وی تزریق می ‌شود. علاوه بر این برای بی حس کردن زانو و اطراف آن نیز ممکن است از بی حسی های موضعی استفاده شود. تأثیر داروهای بی حسی پس از عمل جراحی از بین خواهد رفت.

بیشتر بدانید: روش هایی برای کاهش درد آرتروز زانو با ورزش

مدت زمان عمل تعویض مفصل زانو

به منظور دسترسی به سطوح مختلف مفصل، زانو در حالت خمیده قرار داده می ‌شود. سپس شکافی به طول ۱۵ الی ۲۵ سانتی متر ایجاد می ‌شود و پس از کنار زدن کشکک سطوح مفصلی تخریب شده بریده می شوند.

پس از آن نیز مفصل مصنوعی کار گذاشته می ‌شود و پزشک قبل از بستن شکاف، با تست کردن مفصل از عملکرد درست آن اطمینان حاصل می ‌کند. این عمل ممکن است حدود ۲ ساعت به طول بینجامد.

پس از عمل

پس از عمل، بیمار به مدت ۱ الی ۲ ساعت به اتاق ریکاوری منتقل و سپس برای مدت ۲ الی ۳ روز در بخش بستری بیمارستان استراحت می کند.

برای افزایش جریان خون به عضلات پا و برای پیشگیری از ورم و انعقاد خون، به بیمار توصیه می ‌شود در زمان بستری از حرکت دادن پا و مچ پاغافل نشود. علاوه بر این داروهای ضد انعقاد خون و استفاده از جوراب های مخصوص برای بیمار تجویز می ‌شود که مانع از ورم و انعقاد خون می ‌گردد.

تعویض مفصل زانو

یک روز پس از عمل جراحی، فیزیوتراپیست نحوه صحیح انجام حرکت با زانو تازه را به بیمار آموزش می‌ دهد. پس از ترک بیمارستان نیز انجام حرکات فیزیوتراپی در منزل یا مرکز فیزیوتراپی باید ادامه داده شود. در زمان ریکاوری توصیه می ‌شود دستورات تیم پزشکی درمورد مراقبت از زخم، رژیم غذایی و فعالیت را به طور جدی دنبال کنید.

درد تعویض مفصل زانو

دردی که پس از عمل آرتروپلاستی در ناحیه زانو حس می شود می تواند به علل مختلفی باشد اما خوشبختانه با روش های زیادی از قبیل روش های دارویی یا اقدامات قبل از عمل (قرار دادن بلوک عصبی یا بی حسی) یا استفاده از پمپ های درد بعد از عمل قابل کنترل است. یکی از علل بروز درد پس از عمل آرتروپلاستی ممکن است مشکلات عصبی یا آسیب به تاندون پا باشد.

به علاوه در صورتی که بیمار درد را تنها در مفصل زانویی که آسیب دیده است احساس کند و این درد در پای وی احساس نشود، می تواند علت این درد به ترومبوز وریدی عمیق مربوط باشد.

یکی دیگر از مواردی که ممکن است در حین عمل به وجود آید، شکستگی های تصادفی در ناحیه ران در هنگام اتصال پروتز است و باعث ایجاد درد شود. این مشکل در بیماران مسن تر بعد از نصب پروتز نیز مشاهده شود. به علاوه از آنجایی که در هنگام تعویض مفصل، مطمئناً فشار زیادی بر روی مفاصل وارد می آید و می تواند باعث بروز درد شود. دردهایی که منشاء انسداد عروقی دارند معمولاً با آبی شدن رنگ پا همراه هستند.

برای درمان آرتروز چه باید کرد؟

دوره نقاهت عمل تعویض مفصل زانو

افرادی که عمل جراحی آرتروپلاستی را انجام می‌دهند معمولا بهبود بسیار چشمگیری در وضعیت مفصل خود تجربه می‌کنند، فعالیت‌های بدنی را بهتر انجام می‌دهند و کیفیت زندگی آنها ارتقا می‌يابد.

بهبود و بازتوانی پس از آرتروپلاستی برای هر بیمار متفاوت است. در کل، پزشک شما، شما را تشویق خواهد کرد که از مفصل جدید خود هر چه زودتر استفاده کنید. بعضی بیماران پس از تعویض مفصل موقتا دچار درد می شوند زیرا عضلات اطراف مفصل به دلیل کم تحرکی ضعیف شده اند.

در بسیاری از افراد عمل جراحی تعویض مفصل زانو بسیار مؤثر است و باعث تخفیف درد و بازیابی حرکات می ‌شود.

۳ الی ۶ هفته پس از عمل جراحی، شخص قادر به انجام فعالیت های روزمره سبک مانند خرید خواهد بود. رانندگی نیز در صورتی که شخص پس از گذشت ۳ هفته قادر به خم کردن زانو و کنترل ماشین باشد و از داروهای خواب آور استفاده نکند، امکان پذیر خواهد بود ولی اگر زانوی راست عمل شده باشد بهتر است رانندگی شش هفته پس از جراحی شروع شود.

پس از دوره ریکاوری فرد قادر به انجام فعالیت های سبک و مختلف از قبیل پیاده روی، شنا و دوچرخه سواری خواهد بود، اما توصیه می ‌شود از انجام فعالیت های سنگین مانند دویدن، اسکی، تنیس و ورزش هایی که مستلزم پرش هستند پرهیز گردد.

دکتر غلامرضا نادری متخصص ارتوپدی ، آرتروسکوپی ، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.برای پاسخگویی بهتر به سوالات شما لطفا قد، وزن و سن خود را در متن سوال درج کنید همچنین از پرسيدن سوالاتى كه جنبه اورژانس دارند اجتناب كنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر میلاد سه شنبه ۲۶ دی ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 203 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید
  دکتر نصف بند اول انگشت سبابه بنده دچار حادثه شده و قطع که ظاهراً قسمتی از بافت ناخن سالمه
  میخواستم ببینم امکان پروتز نیمه قطع شده ممکن میشه یا نه؟
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۲۶ دی ۹۶( 4 سال پیش)
   درود
   پروتز صرفا به منظور زيبايى وجود داره
   با احترام
 • تصویر کاربر احسان دوشنبه ۱۱ دی ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 141 مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر من یه سوال پرسیدم بعد برگشتم رمز رو وارد کردم گفت یافت نشد سوالم این بود که شما عرض کردید جلوی رشدتون رو نگرفته بعد منم رفتم دقیق گرفتم حدود 175 بودم اون پلاتینی که تو دستمم هست استینمو اندازه گرفتم 62 بود دیگه خیالم راحت باشه مشکلی ایجاد نکرده رو رشدم ؟؟ ممنون تشکر خدانگهدار
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۱ دی ۹۶( 4 سال پیش)
   درود
   مشكل رشد وجود نداره
 • تصویر کاربر حیدر یکشنبه ۳ دی ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  با سلام .احتراماً ، به علت دررفتگی مادرزادی لگن، پای راستم 5 سانتیمتر از پای چپم کوتاهتر است ولی خوشبختانه تا کنون( 43 سالگی) بجز لنگیدن هیچ گونه مشکلی نداشته ام.با توجه به مشکلاتی که ممکن است در آینده برایم پیش بیاید و با توجه به اینکه دارای قد بلندی می باشم آیا با عمل جراحی کوتاه کردن پای سالمم می توانم لنگیدنم را بهبود بخشم؟ آیا شما سابقه ای از انجام این عمل جراحی توسط خودتان یا دیگر متخصصین ارتوپدی دارید؟در ضمن تمایلی به استفاده از کفی طبی ندارم. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۳ دی ۹۶( 4 سال پیش)
   درود
   انجام دادن جراحى روى اندام سالم به طور كلى اصلا پيشنهاد نمى شه مخصوصا اعمال پر عارضه مثل كوتاه يا بلند كردن اندام
   با احترام
 • تصویر کاربر محمدی دوشنبه ۲۰ آذر ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  آقای دکتر مادرم حدود 6 ماه پیش عمل تعویض مفصل انجام دادن
  یک ماه هست که درد شدیدی مثل قبل از عمل در زانوشون احساس میکنن و هنگام خم وراست کردن زانو ، مفصل زانو صدا میدهد
  باید چکار کنیم
  و اینکه در جواب عکس از زانو نوشته شده نسج نرم unremarkable هستند این نگران کننده اس؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۰ آذر ۹۶( 4 سال پیش)
   درود
   معنی اون کلمه اینه که نکته بدی وجود نداره ولی این میزان درد نرمال نیست و باید مخصوصا از نظر رد عفونت مزمن بررسی بشن
   با احترام
 • تصویر کاربر طاهره یکشنبه ۱۶ مهر ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 2344 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر نادری .مادرم زانوشون درد زیاد داشت وپرانتزی شده بود 7ماه پیش عمل کردن وپروتز گذاشتن عملشون خوب بود وراضی بودن ولی 2هفته بعداز فیزیوتراپی دومشون صدای خش خش پلاستیک مانندی تو مفصل زانو موقع تا و راست کردن پا شنیده میشه به پزشکشون مراجعه کردیم گفتند من مفصل زانو عوض نکردم فقط پروتز گذاشتیم و این صدا هیچ مشکلی نداره در صورتی که برای مادرم و ما واقعا آزار دهنده است ای اتفاقات حدود یکماه و نیم پیش بود یعنی 5ماه و نیم بعد از عمل حالا 2هفته ای میشه مدام موقع راه رفتن زانو تق تق صدا میده درد نداره تاحالا زانوشون ولی این صداها خیلی اذیتشون میکنه خواهشا راهنمائی کنید باید چه کارکرد برای این مشکل آیا راه درمانی داره این صدا رفع بشه؟و بگید پیش دکترشون میریم چی بگیم تاجواب درستی به ما بده؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۱۶ مهر ۹۶( 4 سال پیش)
   درود
   اين مساله شايع هست
   اگه درد و خالى كردن و قفل كردن ندارن نگران نباشن و سعى كنن عضله چهار سر رو با تمرين تقويت كنن
   لازمه راديوگرافى كنترل هم انجام بشه
   با احترام
 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۱۲ مهر ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 187 مشاهده پرسش
  با سلام
  من ۲ هفته پیش کیست مچ دستم رو عمل کردم .الان مچم هنوز متورمه
  میخواستم بدونم آیا این تورم بعد عمله یا همون کیسته !؟
  چون تورم با خم کردن دست بیشتر میشه مثل کیست قبل عمل
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۱۲ مهر ۹۶( 4 سال پیش)
   درود
   واقعا مى تونه عود با همين سرعت هم رخ بده ولى بايد دو تا سه هفته صبر كنيد تا ورم ناشى از عمل بخوابه و بعد قضاوت كنيد
   با احترام
 • تصویر کاربر ملیحه چهارشنبه ۱۴ تیر ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  با سلام
  مادرم در اردیبهشت 95 مفصل زانوی پای چپ را عمل کردن . همه بهش گفتن بعد از عمل درد نداری و راحت راه می روی این طور نشد که بماند هر شب درد دارد مخصوصا شبها با دکترش که صحبت می کنیم می گوید این طبیعی است . و البته قدرت راه رفتن ایشان هم خیلی کم شده است یعنی قبلا با عصا راه می رفتن ولی الان باید علاوه بر عصا یک نفر هم مواظبشان باشد چون به زمین می خورد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۱۴ تیر ۹۶( 5 سال پیش)
   درود بر شما
   این میزان درد بعد از 15 ماه از عمل طبیعی به نظر نمیاد.بهتره معاینه و عکسبرداری و ازمایش براتون انجام بشه
   با احترام
 • تصویر کاربر فرانک پنجشنبه ۱۸ آذر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 175 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  خسته نباشین
  ببخشید یه سوالی داشتم
  از 10 سال قبل بهم گفتن کندرومالاسی دارم.
  ورزش حرفه ایی انجام میدادم که کنار گذاشتم و فقط در حد نرمش فعالیت میکردم
  الان بعداز گذشت این مدت میتونم به اسکی برم?
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۱۸ آذر ۹۵( 5 سال پیش)
   درود و سپاس از پرسش شما
   بهتره اول سعى بشه علت ابتلاء شما به كندرومالاسى پيدا و رفع بشه
   اگر زمينه و علت مشخص وجود نداشته باشه با تقويت عضله ى چهار سر بايد سعى كرد درد رو كنترل كرد
   اگر درد نداريد و حين أسكى هم دچار درد نمى شيد اسكى ضرر نخواهد داشت
   فقط يادتون باشه تمرينات كششى همسترينگ و كششى هاى چهار سر و تمرينات اكسنتريك چهار سر مثل squat رو به خوبى قبل از شروع اسكى انجام بدين
   موفق باشيد
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شریعتی پایین تر از مترو قلهک ساختمان خانه درسا طبقه ۵ واحد ۱۷

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر نادری
پرسش از دکتر