منو

علت درد پاشنه پا هنگام بلند شدن از خواب

درد پاشنه پا هنگام بلند شدن از خواب و صبح ممکن است به دلیل بیماری فاشئیت کف پا (التهاب فاشیای کف پا) یا التهاب تاندون آشیل باشد. همچنین ممکن است به دلیل آسیب دیدگی هایی مانند شکستگی باشد. درد پاشنه پا گاهی با درمان های خانگی مانند کمپرس یخ و استراحت قابل درمان است.

التهاب فاشیای کف پا یکی از مهم ترین علل درد پاشنه است که سالانه بیش از ۲ میلیون نفر به آن مبتلا می شوند. این وضعیت در پاشنه پای شما ناشی از التهاب و تورم فاشیای کف پا، بافت سفتی که از پاشنه پا تا انگشتان پا ادامه  دارد و به حفظ قوس طولی کف پا کمک می کند، می باشد.

این التهاب و تورم می تواند منجر به احساس درد شدید در پا، به سمت پاشنه یا احساس حساسیت به لمس در سطح زیرین پا، به ویژه در قسمت برجستگی کف پا شود.فاشیای کف پا یک نوار بافتی ضخیم است که بخشی از قوس کف پا را تشکیل می دهد. استفاده بیش از حد مزمن یا کشش مکرر بر روی فاشیای کف پا باعث ایجاد درد درمحل اتصال آن به استخوان پاشنه می شود.

درد پاشنه پا در صبح و هنگام بلند شدن از خواب

درد پاشنه پا هنگام بلند شدن از خواب معمولاً با چند قدم اول صبح یا بعد از مدت طولانی نشستن و در انتهای روز ناشی از حالت ایستادن طولانی اتفاق می افتد. درد صبحگاهی ناشی از کشش ناگهانی ناحیه کف پا است که پس از کوتاه شدن در طول شب اتفاق می افتد.

دردهای تیز و دردناک در قسمت زیر پا در اوایل صبح نشانه التهاب است. عموما فاشئیت کف پا،ناشی از  کشش مداوم بیش از حد فاشیای (نیام) کف پا می باشد .دویدن طولانی یا کارهای مستلزم نشستن یا ایستادن طولانی مدت می توانند فرد را مستعد این وضعیت سازند.

بورسیت پاشنه (التهاب پشت پاشنه پا) چیست؟

درد کف پا هنگام صبح

این مورد به عنوان درد کف پا شناخته می شود که یکی از شایع ترین علل درد در پاشنه پا موقع بیدار شدن از خواب می باشد. بیشتر افراد مبتلا به التهاب فاشیای کف پا هنگامی که اولین قدم های خود را بعد از بلند شدن از رختخواب یا نشستن طولانی مدت برمی دارند، درد کف پا را احساس می کنند.

کلا مشخصه ی دردهای التهابی این هست که شروع حرکت برای فرد دردناک است و به مرور زمان و حرکت بیشتر درد کم می شود (پدیده ی گرم شدن یا warm up). ممکن است بعد از چند قدم سفتی و درد کمتری داشته باشید، اما با گذشت روز ممکن است درد بیشتری در پاهایتان ایجاد شود. هنگام بالا آمدن از پله ها یا پس از ایستادن طولانی مدت نیز ممکن است آسیب زیادی به کف پا برسد.

علت بی حسی کف پا پس از بیدار شدن

علت های بسیاری وجود دارد که باعث بی حسی پاشنه پا می شوند. این موارد در بزرگسالان و کودکان شایع است، مانند نشستن بیش از حد با پاهای ضربدر یا پوشیدن کفش های خیلی تنگ. علت جدی تری نیز وجود دارند مانند دیابت!

استفاده بیش از حد از کف پا یا شرایطی که باعث التهاب هر یک از استخوان ها، رباط ها یا تاندون های پا می شوند، می تواند باعث درد پاشنه پا شود. آرتروز علت شایع درد کف پا است. آسیب به اعصاب پا ممکن است منجر به درد پاشنه، بی حسی یا سوزن سوزن شدن (نوروپاتی محیطی) شود.

علت درد کف پا در شب چیست؟

چندین چیز می تواند باعث درد پاها در شب شود، از جمله برخی عوامل زندگی و برخی شرایط پزشکی. با این حال، طیف وسیعی از درمان های قابل دسترس می تواند به تسکین درد کمک کند.

۱. عوامل سبک زندگی

افرادی که دارای مشاغلی هستند که برای مدت طولانی روی پای خود می ایستند ممکن است که اغلب پاهای آنها در شب درد بگیرد. این می تواند به دلیل خستگی در عضلات پا باشد. فیبرهای عضلانی با حرکت پاها منقبض و منبسط می شوند و با استفاده بیش از حد، می توانند خسته شوند.

۲. بارداری

نحوه پردازش کلسیم در بدن، در دوران بارداری تغییر می کند و این ممکن است باعث گرفتگی پا در طول شب شود.

۳. نورومای مورتون

نورومای مورتون شرایطی است که در آن بافت اطراف اعصاب منتهی به انگشتان پا ضخیم می شود. این امر در صورتی اتفاق می افتد که استخوان های انگشتان پا محکم شده و عصب را فشرده می کنند. این می تواند باعث درد شود که می تواند در شب بدتر شود.

۴. سیاتیک

سیاتیک به دلیل فشرده شدن عصب سیاتیک ایجاد می شود. عصب سیاتیک از قاعده ستون فقرات در پشت ساق پا به داخل پا می رود. اگر عصب سیاتیک فشرده یا تحریک شود، درد می تواند شدید باشد. ممکن است مانند یک درد کسل کننده احساس شود که می تواند نواحی پاها را به طور کامل از بین ببرد و در یک ناحیه از عصب مانند پا جدا شود.

علت ورم مچ پا و روی پا چیست؟

علت اصلی التهاب و درد کف پا چیست؟

 یک علت درد کف پا سفتی عضله ی دو قلوی ساق یا تاندون آشیل است. سایر عوامل خطر ساز شامل فعالیت های تکراری (مثل دویدن یا ایستادن مکرر) و چاقی و دفورمیته های کف پا (مثل صافی کف پا و قوس بیش از حد کف پا) است.

آیا درد کف پا و خار پاشنه یکی هستند؟

نکته قابل توجه این است که وجود یا عدم وجود خار پاشنه یا سایز آن نقشی در ایجاد علایم ندارد.سایز خار پاشنه هم ارتباطی با علایم ندارد.افرادی هستند که خار پاشنه در رادیوگرافی دارند ولی چون علامت ندارند نیاز به درمان ندارند و بر عکس در بعضی افراد که خار پاشنه در رادیوگرافی رویت نمی شود به دلیل وجود علایم درمان لازم است.

نکته مهم دیگر این که در افرادی که ندرتا نیاز به درمان جراحی دارند حتی در صورت وجود خار پاشنه برداشتن آن توصیه نمی شود.

خلاصه ی کلام آن که وجود خار در رادیوگرافی نقشی در تشخیص و درمان ندارد. التهاب فاشیای کف پا را نباید با التهاب و برجستگی استخوانی ناحیه ی پشت پاشنه اشتباه گرفت چون این مورد مذکور در اغلب موارد نیاز به جراحی دارد.

تشخیص فاشئیت کف پا و خار پاشنه

اگر خار پاشنه داشته باشید و متوجه درد در پشت پاشنه پا شدید، احتمالاً به التهاب رباط آشیل مبتلا هستید. اگر درد در پایین پاشنه باشد، به احتمال زیاد به فاشئیت کف پا مبتلا هستید.

درمان خانگی درد کف پا

درمان خانگی درد پاشنه پا هنگام بلند شدن از خواب روش هایی مانند ورزش های کششی برای کشش عضله ساق و فاشیای کف پا، ماساژ درمانی، کاهش وزن و همچنین جلوگیری از راه رفتن با پای برهنه است. مسکن ها مانند ایبوپروفن و ناپروکسن نیز می توانند درد و التهاب را تسکین دهند.

گذاشتن کمپرس سرد بر روی پاشنه پا و همچنین استراحت و بالا بردن پا بسیار مهم است.

موثرترین درمان برای فاشئیت کف پا شامل کشش عضله ساق وتاندون آشیل، کشش فاشیای کف پا  و استفاده از کفی طبی و بستن آتل یا بریس در شب است.  درد پاشنه پا معمولاً بدون جراحی درمان می شود.

۱۶ علت سوزش کف پا از زبان دکتر غلامرضا نادری

ورزش های مفید برای درمان درد پاشنه

از آنجایی که که درد پاشنه پا ممکن است انجام فعالیت های منظم شما را دشوار کند، مهم است که نحوه راه رفتن طبیعی خود را تغییر ندهید، زیرا این امر می تواند منجر به سایر مشکلات مفصل، پا یا کمر شود. اکثر افراد مبتلا به فاشئیت یا التهاب فاشیای  کف پا بدون درمان  طی چند ماه بهبود می یابند.

تمرینات بدون ضربه مانند شنا، پیاده روی یا دوچرخه سواری در کسانی که به درد کف پا مبتلا هستند، قابل تحمل است.

چه زمانی برای درد پاشنه پا باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر درمان های خانگی برای درد پاشنه و فاشئیت کف پا تاثیر نداشتند، مراجعه به پزشک برای شما مناسب می باشد. پزشک شما ممکن است تزریق استروئید، فیزیوتراپی، پوشیدن آتل شبانه  یا شاک ویو (shock wave) و ندرتا جراحی را برای جداکردن فاشیای کف پا از استخوان پاشنه پیشنهاد کند. تزریق PRP هم در بعضی موارد مفید است.

اگر درمان های گفته شده اثری نداشته باشد و علائم به اندازه کافی شدید باشند، ممکن است به جراحی نیاز داشته باشید. ترجیح جراحان، آزاد سازی گاستروكنمیوس است كه به منظور آزاد  كردن یكی از عضلات ساق پا برای كاهش سفتی عضله پا و از بین بردن كشش فاشیای كف پا است.

اگر درد پاشنه پا درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟

عدم درمان درد کف پا ممکن است منجر به درد مزمن پاشنه شود که انجام فعالیت های منظم را دشوار می کند. بسیار مهم است که روش طبیعی راه رفتن را تغییر ندهید و سعی کنید از درد جلوگیری کنید، زیرا بی حرکتی ممکن است باعث مشکلات پا، زانو، مفصل ران یا کمر شود.

آیا پیاده روی برای درمان درد پاشنه پا مفید است؟

با مقادیر کم پیاده روی، در واقع به بهبود درد پاشنه پا کمک می کنید. پیاده روی کشش های لازم برای افزایش انعطاف پذیری و کاهش درد را فراهم می کند.

آیا درد در کف پاها نشانه ی دیابت است؟

نوروپاتی دیابتی اغلب به اعصاب پاها و مچ پاها آسیب می رساند. بسته به اعصاب آسیب دیده، علائم نوروپاتی دیابتی می تواند از درد و بی حسی در پاها و مچ پاها گرفته تا مشکلات سیستم گوارشی، دستگاه ادراری، عروق خونی و قلب باشد. البته برخی از افراد علائم خفیفی دارند.

دکتر غلامرضا نادری متخصص ارتوپدی، آرتروسکوپی، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

برای پرسش از دکتر، روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.برای پاسخگویی بهتر به سوالات شما لطفا قد، وزن و سن خود را در متن سوال درج کنید همچنین از پرسيدن سوالاتى كه جنبه اورژانس دارند اجتناب كنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر گوهری سه شنبه ۱۸ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 243 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  بنده کف پام صاف هستش و صبح ها وقتی ک از خواب بلند میشم درد روی پام احساس میکنم و راه رفتن برام سخته ولی ب مرور بهتر میشه یا بعد از سر سفره ک پا میشم نمیتونم راه برم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۱۸ مرداد ۱( 1 سال پیش)

   شما سوالتون رو نفرمودين 

   احتمالا التهاب نيام كف پا دارين و فيزيوتراپى اولين درمان شماست 

 • تصویر کاربر میثم چهارشنبه ۲۲ تیر ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 229 مشاهده پرسش
  وقت بخیر .برای درمان سابیدگی یک طرف پاشنه آیا به کفی کفش مناسب یا طبی نیاز هست؟
  آیا شخص میتونه با کنترل کردن و قرار دادن کف پا بطوری که قسمت دیگر پاشنه بیشتر روی زمین قرار بگیره بهبودی حاصل کند؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۲ تیر ۱( 1 سال پیش)

   بايد شدت، انعطاف پذيرى و دليل اين انحراف با معاينه دقيق و بررسى هاى لازم مشخص بشه 

 • تصویر کاربر هادی دوشنبه ۲۳ خرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 358 مشاهده پرسش
  هنگام استراحت کف پا بخصوص پاشنه پام خیلی درد دار ه
  هنگام پیاده روی هیچ دردی ندار فقط هنگام استراحت درد شروع میشه خواهشا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر هادی پنجشنبه ۱۹ خرداد ۱( 1 سال پیش)
   هنگام استراحت کف پا بخصوص پاشنه پام خیلی درد دار ه
   هنگام پیاده روی هیچ دردی ندار فقط هنگام استراحت درد شروع میشه خواهشا راهنمایی کنید
  2. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۳ خرداد ۱( 1 سال پیش)

   معاينه لازمه و بررسى

   شايد حتى لازم بشه نوار عصب انجام بدين

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر وارسته دوشنبه ۲۲ فروردین ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 446 مشاهده پرسش
  سلام عصربخیر ببخشیدمشکل من چندوقته صبح که ازخواب بیدارمیشم پاشنه پا وقسمتی از کف پا درددارد بعداز کمی راه رفتن کمی درست میشه باز اکثرا درددارد درضمن کولیت روده وکم خونی هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۲ فروردین ۱( 2 سال پیش)

   التهاب نيام كف پا يا فاشئيت پلانتار 

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۲ فروردین ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 325 مشاهده پرسش
  سلام آقای نادری من یک ورزشکار هستم و بصورت حرفه ای کار میکنم طی این تمرین های سنگین همون طور که در ویدیو گفتید من پاشنه پام از صبح که بلند میشم درد شدید و بعد از کم راه رفتن کم میشه و دوباره شب باز خیلی شدید میشه و داره روز بروز دردش بیشتر میشه برای درمان چه توصیه ای برام دارین احتیاجی به جراحی داره
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۲ فروردین ۱( 2 سال پیش)

   عموما با فيزيوتراپى و شاك ويو خوب مى شه

 • تصویر کاربر سمانه یکشنبه ۲۹ اسفند ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 249 مشاهده پرسش
  سلام من فقط شب ها یعنی در خواب هرشب پاشنه پام سوزن سوزن وبی حس میشه دلیلش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۲۹ اسفند ۰( 2 سال پیش)

   درود

   بررسى لازمه شامل آزمايش خون و نوار عصب 

 • تصویر کاربر موسوی سه شنبه ۲۴ اسفند ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 243 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر درد شدید کف پا و پاشنه ها بالاخص صبح بعد بیدارشدن یا آخر شب دارم ورزش کار هستم و تمرینات کشش ساق پا و آشیل رو زیاد انجام کیدم ولی بهتر نشدم رباطذصلیبی پام هم پاره هست ممکنه درد کف پا از رباط صلیبی باشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۲۴ اسفند ۰( 2 سال پیش)

   درود

   التهاب نيام كف پاست و شاك ويو مى خواد

 • تصویر کاربر فریبا سه شنبه ۲ فروردین ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 227 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من ۳۵ سالمه صبحها موقع بیدا شدن از خواب پاشنه پام احساس درد میکن ولی در طول روز هیچ دردی ندارم چرخکارم به مدت دو ساعت مداوم مینشینم قدم ۱۶۰ وزنم ۷۵
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۲ فروردین ۱( 2 سال پیش)

   اضافه وزن و طولانى نشستن از عواملى هستند

   كاهش وزن و تمرينات كششى ساق توصيه مى شه 

 • تصویر کاربر زمانی شنبه ۹ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 244 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من یک مدت حدودا۶ ماه پاژنه کف پای چپم درد میکنه بخصوص اول صبح با چند قدم اول ووقتی راه میرم دردم کمتر میشه ودر ازمایش خون التهاب وعفونت نشون میده ایا ربطی به این داره می شه راهنماییم کنید چیکار کنم وچه اقدامی انجام بدم ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۹ بهمن ۰( 2 سال پیش)

   درود

   گاه مربوط به بیماری های روماتیسمی و التهابیست

 • تصویر کاربر فاطیما شنبه ۹ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 248 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر، بنده دبیر هستم و از صبح تا ساعت ۲ مدام درحالت ایستاده هستم . درد کف پایم بسیار آزار دهنده است خصوصا صبح بعد از خواب...نمیدونم خارپاشنه است یا خیر بفرمایید چه کنم ....دقیقا قسمت پاشنه و ماهیچه ی جلوی ماشنه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۹ بهمن ۰( 2 سال پیش)

   درود

   احتمالا التهاب پلانتار فاشیا هست 

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شریعتی پایین تر از مترو قلهک ساختمان خانه درسا طبقه ۵ واحد ۱۷

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر نادری
پرسش از دکتر