منو

علت زانو درد هنگام پایین رفتن از پله چیست؟

زانو درد هنگام پایین رفتن از پله می تواند دلایل بسیاری داشته باشد و به این که درد چه هنگام و در کدام قسمت زانو بروز می کند نیز بستگی دارد. 

بالا رفتن و پایین آمدن از پله کاری است که همه ما باید انجام دهیم، اما فشار زیادی روی زانوها ایجاد می کند. در حالیکه شما ممکن است تصور کنید که بالارفتن از پله احتمالا درد زانو را بیشتر می کند، اما در واقع با پایین رفتن از پله، با هر قدم مقدار بیشتری از وزن بدن را روی زانوها قرار می دهید.

اگر شما با این مشکل سروکار دارید و این مشکل از چند روز تا یک هفته ادامه داشته باشد، باید به دنبال تشخیص و درمان آن توسط پزشک باشید. پزشک می تواند شما را معاینه کند و در صورت لزوم یک تست تشخیصی توصیه کند تا بتواند علت زانو درد شما را به هنگام پایین رفتن از پله ارزیابی کند.

دلایل زانو درد به هنگام پایین رفتن از پله

با آن که شما هرگز نباید خودتان مشکلات خود را تشخیص دهید و آسیب را درمان کنید، دانستن علل احتمالی می تواند به شما کمک کند که نقش فعالتری در فرایند درمان خود داشته باشید و به پزشک خود در این مسیر کمک کنید.

دلایل زانو درد به هنگام پایین رفتن از پله

چهار دلیل احتمالی زانو درد به هنگام پایین رفتن از پله

در اینجا به ۴ دلیل احتمالی زانو درد اشاره شده است که می تواند باعث زانو درد به هنگام پایین رفتن از پله شود.

کشیدگی عضله

 گرچه یک آسیب جزئی می تواند به مرور زمان بهبود پیدا کند، کشیدگی عضلات در اطراف زانو، پایین رفتن از پله ها را سخت و دردناک می کند.

سندرم نوار IT

نوار ایلیوتیبیال یا IT یک تاندون طولانی است که از لگن تا بالای ساق پا و بالای زانو می رسد. التهاب نوار ایلیوتیبیال می تواند موجب درد شدید زانو به هنگام راه رفتن، دویدن، پایین رفتن از پله و دیگر فعالیت ها شود.

پیچ خوردگی یا پارگی رباط 

رباط هایی مانند ACL و MCLکه به پایداری مفصل زانو کمک می کنند می تواند پیچ خورده و یا حتی پاره شوند که درد آن به هنگام بالا رفتن از پله نمایان می شود. این آسیب ها می توانند تبدیل به مشکلاتی جدی شوند که در برخی از موارد نیاز به جراحی دارند، بنابراین تشخیص و درمان فوری ضروری است.

ورزشکارانی که در ورزش های پر برخورد مثل فوتبال، بسکتبال و کشتی فعالیت می کنند، بیشتر در معرض پارگی رباط صلیبی هستند.

آسیب جبرانی

 آسیب های زانو و پا می توانند بیومکانیک طبیعی پا را تغییر دهند و به هنگام پایین رفتن از پله، بار اضافی بر زانو تحمیل کنند و موجب درد شوند.

به این دلیل، یک روش درمانی که می تواند تأثیر بالایی داشته باشد، فیزیوتراپی است.

ورزش های مناسب بعد از عمل رباط صلیبی قدامی (ACL)

فیزیوتراپی برای زانو درد

زمانی که شما با فیزیوتراپیست ملاقات می کنید، او می تواند وضعیت و مکانیسم زانوی شما را بررسی کند. با این اطلاعات، درمانگر می تواند مشکلات زمینه ای که موجب درد به هنگام پایین رفتن از پله می شوند را تعیین کند.

فیزیوتراپی برای زانو درد

درمان زانو درد هنگام پایین رفتن از پله

باورداشته باشید یا نه، پایین رفتن از پله نسبت به بالارفتن از پله فشار بیشتری روی کشکک زانوی شما ایجاد می کند. مطالعات نشان می دهند که پایین رفتن از پله می تواند وزن شما را ۴ برابر کند. بنابراین اگر وزن شما به اندازه ۷۰ کیلوگرم باشد، به هنگام پایین رفتن از پله، نیروی وارد شده روی  کشکک زانوی شما به اندازه  ۲۸۰ کیلوگرم خواهد بود.

غضروف به عنوان یک جذب کننده ی شوک طبیعی در بدن عمل می کند، بنابراین تعجبی ندارد که ضخیم ترین بخش  غضروف در بدن انسان پشت کشکک زانو یافت شود. درد در جلوی زانو به هنگام پایین رفتن از پله یا تغییر حالت از نشسته به ایستاده، سندرم درد جلوی زانو نام دارد.

در پایین ما دو مورد از شایع ترین علل سندرم درد جلوی زانو را آورده ایم. دلایل بسیار دیگری وجود دارند که متخصصان ارتوپد و فیزیوتراپی می توانند آن را ارزیابی کنند اما دو مورد از آنها شایع ترین علل می باشند.

بیشتر بخوانید: درمان مشکل زانوی ضربدری با حرکات اصلاحی و ورزش

درمان زانو درد هنگام پایین رفتن از پله

اولین مورد ضعف ماهیچه‌های سُرینی یا عضلات گلوتئال و دومی بیومکانیک ضعیف پا می باشد.

ما در اینجا به چگونگی درمان هر دو این موارد اشاره کرده ایم.

۱.ضعف عضله ی سرینی میانی (گلوتِئوس مدیوس)

عضله سرینی یا عضلات باسن شما، در طول پایین رفتن یا تمرین اسکوات، قسمت پایین پا را کنترل می کنند. اگر عضله ی سرینی میانی ضعیف باشد، در حالت چمباتمه نشستن (اسکوات) یا پایین رفتن از پله ممکن است فشار والگوس ایجاد شود.

تقویت گروه عضلات سرینی میانی می تواند به کاهش فشار روی کشکک زانو کمک کند.

برای جبران تعادل چه کاری می توانید انجام دهید (الف) تقویت (ب)کشش (ج)فوم رولر(غلتک فومی)

الف)تقویت عضلات پا

 • تقویت عضلات دورکننده وچرخاننده‌های خارجی ران: به آرامی و به صورت کنترل شده، ران خود را بالا و پایین کنید. شما باید احساس کنید که عضلات پهلوی شما شروع به فعالیت می کنند. این تمرین را ۱۵ بار تکرار کنید.
 • اسکوات: روی پاهای خود بایستید و پاها را از عرض مفصل ران باز کنید. در حالی که رانهایتان موازی با زمین هستند بنشینید و در همان حالت بمانید. با استفاده از عضلات باسن خود به حالت اولیه برگردید. اگر شما می خواهید بازخورد بیشتری دریافت کنید، این تمرین را در جلوی آینه انجام دهید. مطمئن شوید که زانوهای شما نمی چرخند.
برنامه ى بازتوانی زانو (به همراه تصویر)

ب)کشش ماهیچه‌های اندام تحتانی

بسیاری از ماهیچه ها با یکدیگر کار می کنند تا زانو خم و صاف شود. سفتی در هر کدام از این واحدهای عضلانی می تواند باعث درد در کشکک زانو شود. این عضلات شامل باند IT، ماهیچه همسترینگ و ساق پا و ماهیچه چهار سر ران می شوند اما محدود به آنها نیستند. در پایین راهکارهای مفیدی آمده است که می توانید حرکت کششی این عضلات را در خانه تمرین کنید.

۱)کشش ماهیچه چهار سر ران: در حالت ایستاده، پاشنه پای خود را تا باسن بالا بیاورید و این حالت کششی را به مدت ۳۰-۲۰ ثانیه حفظ کنید. شما باید این کشش را جلوی ران خود احساس کنید.

۲)کشش ماهیچه همسترینگ: روی کمر دراز بکشید. پای خود را به سمت قفسه سینه بلند کنید. دستان خود را پشت زانو قرار دهید. به آرامی پای خود را به سمت قفسه سینه بکشید. باید کشش را پشت ران خود احساس کنید. این حالت را به مدت ۳۰-۲۰ ثانیه حفظ کنید.

ج)فوم رولر (غلتک فومی)

انعطاف پذیری ضعیف می تواند نتیجه سفتی عضلات باشد. ماساژ می تواند به سفتی عضلات کمک کند، اما این مشکل را می توان با غلتک فومی نیز در خانه حل کرد. غلتک های رولی در تمام شکل ها و اندازه ها وجود دارند. برخی از آنها صاف و صیقلی هستند، در حالیکه برخی دیگر آج دار هستند. فوم رولری را انتخاب کنید که با آن احساس راحتی بیشتری می کنید.

تمرینات ورزشی در درمان زانو درد هنگام پایین رفتن از پله

در پایین ما توضیح داده ایم که چگونه غلتک فومی سه گروه عضلانی را می چرخاند:

✅ عضلات باسن (عضلات سرینی)

✅ ماهیچه های همسترینگ 

✅ چهارسر ران 

عضلات سرینی (باسن):

با نشستن روی غلتک شروع کنید. هم دستها و هم پاشنه های پا را محکم روی زمین قرار دهید. برای هدف قرار دادن عضله ی پیریفورمیس، مچ پا را روی زانوی مخالف قرار دهید. به آرامی وزن بدن را از روی غلتک به عقب و جلو بچرخانید و مسیر عضله ای را که ماساژ داده می شود دنبال کنید. برای افزایش آزاد سازی عضله ی پیریفورمیس، دست خود را به صورت ضربدری به زانوی مخالف برسانید. در حالیکه به تدریج زانو را به طرف شانه مخالف (در وضعیت کشش پیریفورمیس) می کشید، به آن قسمت باسن خم شوید. به غلتیدن ادامه دهید و سپس به آرامی به حالت خنثی برگردید.

عضلات همسترینگ:

با نشستن روی زمین در پشت غلتک شروع کنید و هر دو ران را روی غلتک قرار دهید. دستان خود را روی زمین نگه دارید، باسن را بالا بیاورید تا در امتداد طول عضلات همسترینگ جلو و عقب شود. برای افزایش آزاد سازی عضلات همسترینگ سمت راست، به آرامی پای چپ خود را روی بالای پای راست خود قرار دهید.

عضلات چهار سر ران:

با دراز کشیدن روی غلتک شروع کنید، آرنج ها و بازوها را محکم روی زمین قرار دهید. به آرامی آرنج و بازوی خود را بکشید تا بچرخند و سپس عضلات چهار سر ران را آزاد کنید. از طریق کنترل کردن میزان وزن روی غلتک فشار را کنترل کنید. اطمینان حاصل کنید که عضلات شکم شما منقبض و کمر شما صاف است. برای افزایش آزادسازی عضلات چهار سر ران سمت راست، به آرامی پای چپ خود را روی بالای پای راست خود قرار دهید.

۲- پاهای پرونیت (pronated foot)

دومین علت شایع درد جلوی زانو، پاهای پرونتیشن می باشد که کف پای صاف نیز نامیده می شود. یک پزشک متخصص می تواند با تجویز یک کفی  مخصوص، ساختار پای شما را اصلاح کند. مکانیسم پای شما بر مکانیک زانوی شما تأثیر می گذارد. با اصلاح مکانیک پا، وضعیت زانو، باسن و کمر نیز بهبود پیدا می کنند.

 

دکتر غلامرضا نادری متخصص ارتوپدی، آرتروسکوپی، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.برای پاسخگویی بهتر به سوالات شما لطفا قد، وزن و سن خود را در متن سوال درج کنید همچنین از پرسيدن سوالاتى كه جنبه اورژانس دارند اجتناب كنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بهزاد چهارشنبه ۲۸ دی ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  سلام دکتر🌹
  ۳۰ ساله هستم قد ۱۸۵ وزن ۸۵
  چند سالی هست که زانوهام صدا میدن جوری که کسایی که اطرافم هستن در محیط خلوت(اتاق) صدایه زانوهام رو میشنون
  درد ندارن
  اصلا به پزشک مراجعه نکردم،
  کف پاهام یکم صاف هستن خیلی کم
  صدایه قرچ قرچ هنگام خم شدن و بلند شدن
  تک صدا نیست صدها صدا ریز هنگام بلند شدن شنیده میشه
  نظرتون در این مورد میخواستم‌و اگه راه درمانی هست راهنمایی کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۲۴ دی ۱( 1 سال پیش)

   عضلات چهارسر ران رو باتمرین تقویت کنید

  2. تصویر کاربر بهزاد شنبه ۲۴ دی ۱( 1 سال پیش)
   یعنی با ورزش کردن ، این صداهایی که از داخل زانوم میاد که شبیه شکستن شیشه هست بر طرف میشه؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۸ دی ۱( 1 سال پیش)

   معمولا بله ولی صدای بدون درد اشکالی نداره

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۲۴ اسفند ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 174 مشاهده پرسش
  من چند هفته پیش تصادفی داشتم وبعدش مجبور بود مسیر محل کار پیاده برم ازپل هوایی رد بشم محل کار هم پله میخوره شبها ازدرد زانو میمیرم بخصوص وقتی پام دراز هست پشت زانو دردش بیشتر از روی زانو هست شبها سنگین میشه موقع خواب چیکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید یعنی از تصادف هست وزنم 89هست قدم170چکاب انجام دادم فقط گفتن ویتامین دی هم داری همین همه چی نرمال عالی بود
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۲۴ اسفند ۰( 2 سال پیش)

   درود

   اگر در تصادف صدمه به زانو داشتيد حتما معاينه و بررسى تصويربردارى لازمه 

 • تصویر کاربر رها سه شنبه ۱۹ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 192 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  خسته نباشید
  ببخشیداقای دکترمن دختری۳۰ساله هستم که زانوی راستم وقتی که درازمیکنم یاجمع هست بعدازتقریبا۱۰دقیقه بخوام حالت زانوموتغییربدم بادردشدیدی روبه رومیشم جوری که بایدبادستم اروم تغییربدم حالت پام رو
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۱۹ بهمن ۰( 2 سال پیش)

   احتمالا كندرومالاسى كشكك داريد

 • تصویر کاربر امین چهارشنبه ۲۰ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 196 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ببخشید اگه فاصله بین دو زانو بیش از ۱۲ سانت باشه معافیت دائم تعلق میگیره؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۰ بهمن ۰( 2 سال پیش)

   بله احتمالا 

 • تصویر کاربر ساره دوشنبه ۲۷ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من خیلی دکتررفتم کسی متوجه نشده درد پامو تااینکه این اواخرگفتن بورسیت آنسرین دارم اززانوتاکف پام وانگشتم درد دارم برا درمان مشکلم چیکارکنم درمان قطعی میخام داشته باشم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۷ دی ۰( 2 سال پیش)

   درود

   بعيده درد اون مشكل به كف پا برسه 

   شايد معاينه و بررسى بيشتر مثل نوار عصب لازم باشه

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۷ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 191 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید. من 6 ماه رباط و منیسک عمل کردم بعد یک هفته عمل 20 جلسه فیزیوتراپی رفتم و چون سربازم بعد 45 روز دیگه نتونستم ورزش کنم و تقویت کنم 5 ماه اول خوب بود زانوم ثبات داشت ولی دو هفته اس زانوم لق یکی دوبارم جزئی خالی کرده الانم زیاد نمیتونم وزنمو بزارم روش زود خسته میشه تو این چند ماه فشاری بهش نیومده رفتم پیش دکترم گفت عضله هات خیلی ضعیف شدن برای همین خالی میکنه ولی کامل لق بودن زانوم رو حس میکنم ک گفتن مشکلی نداره. خواستم راهنمایی کنید آیا احتمال اینکه دوباره آسیب دیده باشه هست. خیلی ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۲۷ آبان ۰( 2 سال پیش)

   درود

   با معاينه مى شه فهميد رباط وضعش خوبه الان يا نه 

 • تصویر کاربر Asal پنجشنبه ۲۷ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 190 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین من ۱۹ سالمه یه مدته که مشغول کار تو یه فروشگاهی شدم قدمم ۱۶۰ وزنمم ۷۵ ولی در حال کاهش وزن هستم براثر سرپا موندن توی فروشگاه پا درد گاهی میومد سراغم ولی خوب میشد ولی الان ۸ روزه زانوم کاملا جوابم کرده به طوری که موقع بلندشدن و نشستن درد شدیدی رو زانوم حس میکنم و مشکل در راه رفتن دارم و احساس میکنم یکمی زانوم متورم شده ایا به نظرتون نیازی به مراجعه دکتر هستش؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۲۷ آبان ۰( 2 سال پیش)

   درود

   حتما به ارتوپد مراجعه بفرماييد

 • تصویر کاربر زهره دوشنبه ۳ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 187 مشاهده پرسش
  با سلام وقت بخیر
  من خانم 31ساله هستم .قد 153 وزن تقریبا70.من بعداین که از پله ها اومدم پایین بعد یک دفعه زانو درد شدیدی گرفتم .اطراف کشکک زانوم درد و ورم کرد.حالا بعد 5روز استراحت زانوم خم نمیشه همراه بادرد.دکترم نرفتم بهم گفتن استراحت کنی خوب میشه ولی متاسفانه فرقی نکرده ..تشخیص شما چیه .ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۳ آبان ۰( 2 سال پیش)

   درود

   براى معاينه و بررسى و ام آر آى به ارتوپد مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر جعفری دوشنبه ۲۶ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 187 مشاهده پرسش
  خانمی 35 ساله، 15 سال پیش جراحی انحراف زانو کردم الان دکتر گفته بعلت آرتروز باید کاملا انحراف اصلاح بشه بوسیله پلاتین... عکس رادیوگرافی رو افرمودین ارسال کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۶ مهر ۰( 2 سال پیش)

   درود

   بله لازمه جراحى انجام بشه

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۱ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 187 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ححدودماهی میشه زانوهام درد میگیره به صورتی که اصلا از شدت درد نمیتونم راه برم واین درد بیشتر کف پا به طرف انگشتان پا هم احساس میشه بعضی اوقات مچ دستاها رو میگیره توبازوهاهم لحساس میشه بیشتر شبیه درد عضله ورگ هست بادرد شدید وباد کردن لطفا راهنمائیم کنید متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۱ مهر ۰( 2 سال پیش)

   درود

   آزمايش خون بدين از نظر روماتيسم و كمبود ويتامين دى

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شریعتی پایین تر از مترو قلهک ساختمان خانه درسا طبقه ۵ واحد ۱۷

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر نادری
پرسش از دکتر