منو

درد انگشت شست پا نشانه چیست؟

انگشت شست پای شما بیشتر از آنچه فکر می کنید کار انجام می دهد، هنگام برداشتن هر قدم، نصف وزن بدنتان روی آن قرار می گیرد. درد انگشت شست پا می تواند سرعتتان را کاهش دهد، انجام کارهای روزمره و حتی خواب راحت را نیز برایتان دشوار کند. بیماری های مختلفی ممکن است سبب درد انگشت شست پا شوند. در ادامه علت های متداول این درد و روش های درمان آن ها آورده شده است.

علت درد انگشت شست پا

۱. ورم مفصل (آرتریت)

انواع مختلف ورم مفاصل می توانند باعث درد انگشت شست پا شوند. ممکن است آرتروز یا فرسایش در مفصل باشد که معمولاً سبب درد و گرفتگی اول صبح می شود. برای روش های درمانی شامل حرکات کششی، مسکن های بدون نسخه و احتمالاً تزریق استرویید با پزشک خود مشورت کنید. روماتیسم مفصلی بیماری خود ایمنی است که پوشش مفاصل را ملتهب می کند و به طور شایعی از پا شروع می شود.

آرتریت

اگر انگشت شست پایتان روماتیسم مفصلی دارد، انجام فعالیت ممکن است آن را به درد بیاورد. ممکن است با گذشت زمان انگشت شست تغییر شکل نیز بدهد. گزینه های درمانی که با دکتر خود می توانید در میان بگذارید شامل: استراحت، یخ، فشار، تزریقات استروییدی هستند.

۲. هالوکس ریجیدوس

هالوکس ریجیدوس به معنی انگشت شست پای خشک است. می تواند حاصل ورم مفاصل، کار بیش از حد یا صدمه باشد. در صورت عدم درمان، ممکن است انگشت شست خشک شود، به این معنا که مفصل آن تا حدی سفت می شود که راه رفتن دشوار باشد. اگر احتمال می دهید که درد شست بخاطر آرتریت است، برای تشخیص دقیق و درمان، به روماتولوژیست مراجعه کنید.

هالوکس ریجیدوس.

در صورت تداوم درد، به پزشک متخصص پا مراجعه کنید تا کفش هایی با کفی مناسب را پیشنهاد دهد که بر شست پا فشار نمی آورند و روش های درمانی دیگری تجویز کند.

۳. خار استخوانی

اگر درد انگشت شست پا در محل مفصل باشد، معمولاً مفصلی است که شست را به پا متصل می کند. هنگام فشار دادن پا برای قدم برداشتن، این مفصل باید خم شود. اگر خار استخوانی (زائده ای استخوانی که از سر مفصل بیرون می زند) داشته باشید، از خم شدن صحیح مفصل جلوگیری می کند.

در صورتی که دارو های مسکن درد و کفش مناسب کمکی نکردند، پزشک مربوطه ممکن است توصیه کند خار را با جراحی بردارید تا شست پا فضای بیشتری برای خم شدن داشته باشد. بهبود بعد از این عمل جراحی می تواند چندین ماه طول بکشد، اما معمولاً در کاهش درد و بازگشت تحرک مؤثر است.

۴. انگشت چمنی (Turf toe)

در صورتی که انگشت شست پایتان طوری جمع شود که به سمت عقب و بالا خم شود، ممکن است مفصل اصلی، پیچ خورده و باعث انگشت چمنی شود. انگشت چمنی آسیب دیدگی متداولی است که می تواند با تداوم فشار آوردن بیش از حد به انگشت شست هنگام شروع به حرکت نیز ایجاد شود. اسم این آسیب بخاطر متداول بودن آن میان بازیکنان فوتبالی است که بر روی چمن مصنوعی بازی می کنند، اما می تواند برای هر کسی اتفاق بیفتد.

انگشت چمنی

معالجه آن شامل روش R.I.C.E یا فشار، استراحت، بالا نگه داشتن، استفاده از یخ و مصرف داروهای ضد التهاب غیر استرویدی (NSAID) می شود. در برخی موارد وخیم، عمل جراحی می تواند تحرک را برگرداند.

۵. نقرس

نقرس حالت بسیار دردناکی از ورم مفاصل است، و انگشت شست پا مکانی محتمل برای حمله نقرسی است. اگر میزان اوریک اسید بالا باشد، کریستال های تیز در بدنتان تشکیل می شوند و به مفصل ضربه می زنند. این کریستال ها معمولاً در نواحی خنک تر بدن (بیشترین فاصله از قلب) تشکیل می شوند. نقرس معمولاً به طور ناگهانی در شب یا اول صبح، هنگامی که دمای بدن پایین تر است، روی می دهد.

اگر نقرس شعله ور شده دارید، استراحت کنید و پایتان را بالا ببرید. خوراکی هایی که میزانی زیادی اوریک اسید دارند، مانند گوشت، غذاهای دریایی و الکل را کمتر مصرف کنید. داروهای مؤثری برای جلوگیری و درمان نقرس وجود دارند و علائم آن معمولاً طی چند روز از بین می روند.

۶. پینه پا

پینه پا برآمدگی سفتی در مفصل پایینی شست پا است که می تواند علت درد انگشت شست پا باشد و ملتهب و دردناک شود. پینه پا هنگامی ایجاد می شود که انگشتی به سمت انگشت دیگر هل داده شود. کفش های تنگ می توانند باعث ایجاد شدن پینه پا شوند، اما به جز این، ورم مفاصل یا شکل پا نیز می تواند دلیل به وجود آمدن آن باشد. پدهای پینه پا، مسکن یا در صورت شدید بودن درد، تزریق کورتیزون می تواند مفید باشد.

پینه پا

اگر پینه پا دارید، با پزشک متخصص پا در مورد کفش و کفی هایی که وزن را به صورت مساوی تقسیم کنند و فشار وارده بر روی شست پا را کاهش دهند، مشورت کنید. عمل جراحی نیز گزینه دیگری است، که البته بهبود آن ممکن است ماه ها طول بکشد.

۷. ناخن فرو رفته

ناخن فرو رفته ناخنی است که داخل خود انگشت رشد کرده باشد. این مشکل معمولاً علت درد انگشت شست پا است و می تواند دردناک، ملتهب و دچار عفونت شود. ناخن های فرو رفته می توانند هنگامی ایجاد شوند که ناخن به صورت منحنی کوتاه شود، یا به وسیله کفش های کوچک و تنگ، یا افرادی که انگشت هایشان بسیار خمیده است، اتفاق می افتد. انگشت پایتان را در آب گرم خیس کنید و تکه پارچه نخی کوچکی زیر ناخن بگذارید.

پزشک متخصص پا می تواند ناخن فرورفته را کوتاه کند، یا همراه با قسمتی از بستر ناخن آن را بردارد که از رشد دوباره آن جلوگیری کند.

۸. سزاموئیدیت

طبق گفته آکادمی جراحان ارتوپد، سزاموئید ها استخوان هایی هستند که به تاندون ها متصل می شوند یا در ماهیچه ها قرار دارند. برای مثال، استخوان کشکک زانو بزرگترین سزاموئید است. سزاموئیدیت هنگامی رخ می دهد که تاندون های اطراف سزاموئید زیر انگشت شست پا ملتهب یا تحریک می شوند. این بیماری در دوندگان و رقاصان باله شایع است.

۹. شکستگی

ترک یا شکستگی انگشتان پا اتفاقی متداول است. طبق گفته (AAOS آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا) ترک هنگامی رخ می دهد که فرد:

 • به شیء سفتی لگد بزند 
 • شیء سنگینی روی انگشت بیندازد
 • مکرراً حرکتی انجام دهد که روی انگشت پا فشار ایجاد می کند

۱۰. بونیون (هالوکس والگوس)

بونیون نوعی بدشکلی مفصل شست پا است. این مفصل بیرون زده و برآمدگی قابل مشاهده ای را در کنار پا ایجاد می کند. این ناهنجاری باعث می شود شست پا در جهت مخالف قرار بگیرد و احتمالاً روی انگشت مجاور آن بیفتد. بسیاری از کفش ها بر روی مفصل بیرون زده فشار وارد می کنند و در طول زمان، این فشار ممکن است کیسه پر از مایع مفصل را متورم و ملتهب کند (بورسیت).

همچنین بخوانید:

تشخیص درد انگشت شست پا

برای مشخص کردن علت درد مفصل شست پا، پزشک باید معاینه فیزیکی انجام دهد و از فرد بیمار در مورد علائم، سبک زندگی، داروهای مصرفی و آسیب دیدگی های اخیرش سؤال کند. ممکن است با خم کردن شست به سمت بالا و پایین به آرامی، انعطاف پذیری آن را بسنجد. همچنین دنبال اثر خارهای استخوانی و ورم آن ناحیه نیز می گردد. در آخر، پزشک مربوطه پا را برای یافتن نواحی ملتهب معاینه و پوست را برای یافتن جای زخم بررسی می کند.

در برخی موارد ممکن است تصویر برداری با اشعه ایکس لازم باشد. این آزمایش به پزشک کمک می کند که موقعیت و وسعت هر ناهنجاری یا آسیبی را بیابد. بسته به علت پنهان درد ممکن است آزمایش های بیشتری نیز لازم باشد. برای مثال آزمایش خون می تواند میزان اوریک اسید در جریان خون را برای تشخیص نقرس نشان دهد.

درد انگشت شست پا و درمان

نوع معالجه وابسته به علت درد انگشت شست پا است. در بسیاری از موارد، پزشک مسکن تجویز می کند، مانند داروی ضد التهاب غیر استروییدی (NSAID). این داروها می توانند به کاهش ورم ناحیه هم کمک کنند. در برخی موارد هم ممکن است پزشک مربوطه برای کاهش التهاب، کورتیکواستروئید تجویز کند.

تغییر سبک زندگی نیز ممکن است لازم باشد. برای مثال، فرد بیمار نیاز داشته باشد برای معالجه بونیون کفش یا کفی کفش ارتوپدیک استفاده کند. فقط پوشیدن کفش هایی که فضای اضافه برای انگشت های پا دارند، می تواندگزینه خوبی برای افرادی باشد که این مشکل را دارند.

دکتر نادری متخصص ارتوپدی، آرتروسکوپی، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.برای پاسخگویی بهتر به سوالات شما لطفا قد، وزن و سن خود را در متن سوال درج کنید همچنین از پرسيدن سوالاتى كه جنبه اورژانس دارند اجتناب كنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر لک پنجشنبه ۲۶ مرداد ۲( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 177 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. بنده از ارتفاع افتادم هر دو پام شکسته که پای راستم رو به بهبودی هست ، پای چپم از ناحیه پاشنه به شدت آسیب دیده چند تا متخصص مدارکم رو دیدن یکی میگفت عمل نیاز داره یکی میگفت عمل نیاز نداره ، الان حدود یک ماهه که پام تو گچ هست ، میخواستم ازتون خواهش کنم مدارک بنده رو چک بفرمایین و نظرتون رو اعلام کنیم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۲۶ مرداد ۲( 10 ماه پیش)

   بهتر بود عمل مى كردين ولى يك ماه زمان زيادى هست 

   در ضمن لازمه سى تى اسپيرال انجام بدين 

 • تصویر کاربر ملی شنبه ۳ دی ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 287 مشاهده پرسش
  با سلام
  وقت به خیر
  مچ پای من دو ماه پیچ خورده و رباط پرونیوس و سینوس تارسی دچار آسیب شده اند برای درمان گچ همراه با تزریق کورتن یا پی ار پی الزامی است؟ یا چه راهکاری پیشنهاد میفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۳ دی ۱( 1 سال پیش)

   گچ اصلا لازم نیست 

   فیزیوتراپی لازمه و تزریق کورتون در سینوس تارسی به شرط تشخیص درست موثره

   پی آر پی اثر ثابت شده ای نداره

 • تصویر کاربر شیوا چهارشنبه ۱۶ آذر ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 238 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  دختر هشت ساله من چندوقته که سندروم پای بیقرار رو نشون میده و گذشته از اون تیک عصبی در صورت و ندرتا در شانه هم داره
  میشه راهنمایی بفرمایید که من باید چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۱۶ آذر ۱( 1 سال پیش)

   به متخصص مغز و اعصاب اطفال مراجعه بفرمایید

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۵ آبان ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 271 مشاهده پرسش
  سلام میگم من عمل کردم و بعد بیست روز زانو بند دور انداختم وبعد پیاد روی زانوهام کامل جمع می‌شوند ورم زانو خوابیده حالا چ باید کنم ولی وقتی راه میرم میفهمم پام کامل خوب نشده
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۵ آبان ۱( 1 سال پیش)

   حتما به جراحتون مراجعه بفرمایید

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 349 مشاهده پرسش
  سلام و احترام
  چند روزی است در شصت پای راستم سوزش عجیبی احساس می کنم علت چیست
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱( 1 سال پیش)

   بسيار شرح حال ناقصى أست 

   بابد بررسى و معاينه دقيق انجام بشه

 • تصویر کاربر فرشاد چهارشنبه ۲۲ تیر ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 329 مشاهده پرسش
  درود بر شما 3 سال پيش گوشه بند انگشت شست پاي راست شكستگي داشت الان سه روز ورم كرده درد زيادي داره متخصص اورتوپد نشون دادم عكس انداخت علايم شكستگي نداشت بيشتر درد هم همان قسمت شكستگي قبلي هست سلكوسيب سفالكسين و گاباتين تجويز كردن
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۲ تیر ۱( 1 سال پیش)

   احتمالا حمله نقرس بوده 

   آزمايش اسيد اوريك بدين 

 • تصویر کاربر بهرام سه شنبه ۱۴ تیر ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 312 مشاهده پرسش
  باسلام و وقت بخیر، جناب دکتر من حدود دو ماه پیش مچ پام پیچ خورد و حدود ۶ هفته است که گچ گرفتم.شکستگی جونز تشخیص داده شد.. می‌خواستم تحلیلتون رو بدونم باتوجه به آخرین رادیوگرافی که میتونم گچ را باز کنم یا خیر و چندوقت دیگر؟
  """و اما نکته بسیار مهم دیگر در خصوص تالوس و OCD بود که چه نظری میفرمایید."""
  تصویر گزارش و برخی قسمتهای ام آر آی رو هم براتون فرستادم..ولی چون محدودیت ارسال ۵ تصویر وجود دارد از طریق شماره واتس آپ با شماره پیگیری پرسش براتون میفرستم.
  لازم بذکر که ام آر آی برای حدود ۴۰ روز پیش و قبل از گچ گرفتن است.
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۱۴ تیر ۱( 1 سال پیش)

   شكستگى شما خوش خيم هست و گچ رو با كنيد و فيزيوتراپى كنيد

 • تصویر کاربر بهرام دوشنبه ۲۳ خرداد ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 292 مشاهده پرسش
  سلام دکتر . مدتی است که نوک انگشتان هر دو پام را انگار برق ناگهانی میگیرد . مخصوصا انگشتان شصت و در ناحیه قبل از ناخن . درد شوک مانند و مستقیما ارتعاش درد به قلبم سرایت میکند
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۳ خرداد ۱( 2 سال پیش)

   درود نوار عصب لازمه

 • تصویر کاربر جعفر چهارشنبه ۳۱ فروردین ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 310 مشاهده پرسش
  باسلام جناب دکتر یکماهه است رفتم‌چکاپ وگفتن چربی وقندکمی بالاست وبهتربگویم شبها انگشتان پای بیشتر سمت چپ بخصوص انگشت بزرگ گز گز میکند ودرد میکندواحساس میکنم کفدپام قرمز وگرم میشودوبرای دکترمراجعه کذدم گفت چربی که داری ولی اعصاب پایت است الان دارونوشته استفاده میکنم ولی متاسفانه جواب نگرفتم حال چه راهکاری جنابعالی توصیه میکنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۳۱ فروردین ۱( 2 سال پیش)

   توصيه مى كنم آزمايش ويتامين ب ١٢ هم بدين و همينطور HbA1C

   و همينطور نوار عصب و عضله از هر دو پا انجام بدين 

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۲ فروردین ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 314 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و احترام به شما
  دکتر من فوتبالیستم و هر چند وقت یکبار شست پای چپم شرو به درد گرفتن میکنه به حدی ک تا چند وقت ادامه داره و طولانیه
  یه مدت که فعالیت بدنیم کم میشه و بازی نمیکنم بهتر میشه ولی دردش خیلی ازار دهندست
  میشه راهنمایی کنید ؟!
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۲ فروردین ۱( 2 سال پیش)

   حتما بررسى و معاينه مى خواد 

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شریعتی پایین تر از مترو قلهک ساختمان خانه درسا طبقه ۵ واحد ۱۷

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر نادری
پرسش از دکتر