منو

۷ مورد آسیب های رایج مفاصل و استخوان ها در ورزش

چه ورزشکار حرفه‌ای باشید و چه نه، همیشه احتمال آسیب مفاصل و استخوان در ورزش وجود دارد. متاسفانه تشخیص محل دقیق و درمان می تواند دشوار باشد. در این مقاله به ۷ مورد از شایع‌ترین آسیب‌های ناشی از ورزش، به ترتیب از شیوع کمتر به بیشتر پرداخته می‌شود.

کشیدگی عضله خم‌کننده مفصل ران

عضلات خم‌کننده مفصل ران (هیپ) در جلو و بالای ران قرار دارند و عملکرد اصلی آن ها بالا آوردن  زانو به سمت بدن و کمک به دور و نزدیک کردن اندام تحتانی یک سمت از اندام سمت مقابل است. در افرادی که ساعات زیادی بی‌حرکت می‌نشینند یا وضعیت نشستن بدی دارند، این عضلات ضعیف یا سفت و غیر قابل انعطاف می‌شوند. ورزش‌هایی چون دویدن مخصوصا در سطوح شیب دار و  فعالیت های مستلزم چرخش های سریع و  استارت های ناگهانی سبب آسیب به این گروه از عضلات می‌شوند.

کشیدگی عضله خم‌کننده مفصل ران در ورزش

علائم کشیدگی عضلات خم کننده مفصل ران

علائم شایع کشیدگی عضلات خم‌کننده مفصل ران درد در هنگام بلند کردن اندام مثلا در موقع بالا رفتن از پله یا نشستن و پیاده شدن از ماشین و نیز دویدن و تغییر جهت های سریع است. ممکن است در جلو و بالای ران و کشاله ران کبودی دیده شود.

درمان کشیدگی عضلات خم کننده ران

بهترین درمان کشیدگی عضلات خم‌کننده مفصل ران استراحت و کمپرس سرد به مدت هر بار ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طی ۴۸ الی ۷۲ ساعت بعد از آسیب است. پس از سه روز باید کمپرس گرم به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه در هر نوبت اعمال کرد .به منظور تمرین درمانی دراز بکشید و پاشنه ی سمت مبتلا را به آرامی و با خم کردن تدریجی زانو و مفصل ران به سمت خود بکشید .تمرینات کششی ملایم برای عضلات خم‌کننده مفصل ران نیز در این مرحله آغاز می شوند. اگر پس از دو هفته درد و علائم و محدودیت فعالیت ادامه یافت باید فیزیوتراپی برای کنترل درد و ورم شروع شود و ورزش‌های خاص تقویت عضلات اطراف مفصل ران انجام شود تا دامنه حرکتی و قدرت عضلانی و تحرک بازگردد.

بیشتر بدانید: پارگی مینیسک زانو چگونه درمان می شود؟

کشیدگی یا پارگی رباط صلیبی قدامی

ACL یا همان رباط (لیگامان) صلیبی قدامی یکی از لیگامان‌های عمده تثبیت‌کننده زانوست. شایع‌ترین علت آسیب رباط صلیبی طی ورزش کاهش سرعت و تغییر ناگهانی جهت و محور حرکت است. معمولا لیگامان‌های سمت داخل زانو همراه با آسیب ACL دچار آسیب می‌شوند. علامت آسیب ACL عدم ثبات هنگام راه رفتن یا پیچیدن است و زانو دچار ورم می‌شود. کشیدگی یا پارگی اندک ACL بدون نیاز به جراحی و با استراحت و کمپرس سرد بهبود یافته و بافت اسکار به بهبود لیگامان و تثبیت زانو کمک می‌کند.

پارگی کامل رباط صلیبی قدامی نیاز به جراحی و چند ماه (معمولا ۶-۹ ماه) دوره نقاهت به همراه فیزیوتراپی قبل از شروع مجدد فعالیت ورزشی دارد.

پارگی رباط صلیبی در ورزش

کشیدگی کشاله ران

عضلات کشاله ران از قسمت درونی و بالایی ران شروع شده و به قسمت داخلی و پایین ران و بالای زانو می‌رسد. این عضلات ران ها را به سمت هم می‌کشند و معمولا به دلیل حرکات پهلو به پهلوی ناگهانی و یا کاهش انعطاف‌پذیری آسیب می‌بینند. علامت آن مشکل در حرکت به سمت پهلو، سوار و پیاده شدن از ماشین و درد و کبودی در ناحیه درونی کشاله ران است. درمان شامل استراحت و کمپرس سرد به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به طور متناوب در ۷۲ ساعت اول است. پس از سه روز باید کمپرس گرم به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به طور متناوب اعمال شود و کشاله ران به آرامی کشیده شود تا دامنه حرکت بازیابی شود.

کشیدگی کشاله ران در ورزش

 درد ساق پا (Shin Splints)

ورزشکارانی که دچار این مشکل هستند از درد  استخوان ساق یا تیبیا شکایت دارند. درد ساق بیشتر در دوندگان و ورزشکارانی که زیاد می دوند مثل فوتبالیست‌ها دیده می‌شود.معمولا ورزشکاران در اوایل فصل ورزشی و به دلیل افزایش بیش از حد سریع مقدار فعالیت ورزشی یا مسافت دوندگی مبتلا به این عارضه می شوند.صافی کف پا یکی از علل زمینه ساز ابتلا به درد ساق پا می باشد. بهترین راه پیشگیری و درمان استراحت و استفاده از کمپرس سرد و افزایش تدریجی فعالیت‌های دویدنی است. استفاده از کفش هایی که از قوس پا به خوبی حمایت کنند می‌تواند درد ساق پا را کاهش داده و به ریکاوری سریع کمک کند.

در همین باره بیشتر بخوانید: علت آسیب دیدگی ماهیچه پشت ساق پا چیست؟

درد ساق پا در ورزش

درد سیاتیک یا سیاتیکا 

سیاتیکا یا درد سیاتیکی درد کمری است که به سمت پشت ساق یا حتی به پا کشیده می‌شود و ممکن است به همراه بی‌حسی، سوزش و احساس مورمور شدن در ساق و پا باشد. این مشکل بیشتر در ورزشکارانی که در وضعیت خم به جلو فعالیت دارند (مانند دوچرخه سواران) یا بدن خود را می‌چرخانند (مثل در ورزش‌هایی مانند گلف و تنیس) دیده می‌شود. کمردرد و درد انتشاری به ساق  به علت بیرون زدن دیسک یا گیر افتادن عصب رخ می‌دهد. گاهی استراحت، کشش کمر و همسترینگ ها و خوابیدن روی شکم به بهبود علائم کمک می‌کند. اگر درد و بی‌حسی و مورمور شدن بیش از دو هفته ادامه داشت، باید برای  پیگیری به پزشک مراجعه کرد.

درد سیاتیک

کشیدگی عضلات همسترینگ 

عضلات همسترینگ پشت ران قرار دارند. متاسفانه احتمال کشیدگی این عضلات به دلیل شیوع زیاد سفتی و انعطاف پذیری کم آن ها زیاد است. تکنیک ضعیف کشش و  یا عدم انجام تمرینات کششی سبب کشیدگی یا پارگی این عضله می‌شود. معمولا پارگی همسترینگ سبب کبودی در پشت ران یا زانو می‌شود. استراحت و کمپرس سرد و سپس کشش آرام و تقویت عضلات، تکنیک‌های اولیه درمانی هستند. اگر درد بیش از دو هفته باقی بماند باید فیزیوتراپی جهت استفاده از اولتراسوند و سایر روش‌های بهبود عضلانی انجام شود.

کشیدگی عضلات همسترینگ در ورزش

سندروم پاتلوفمورال

بیشتر آسیب‌های ورزشی در بخش پایینی بدن بویژه زانو رخ می‌دهند. یکی از شایع‌ترین آسیب‌های زانو سندروم پاتلوفمورال است. این حالت به دلیل لیز خوردن یا افتادن روی زانو، ورم مفصل زانو یا عدم تعادل عضلانی رخ می‌دهد. پاتلا یا کشکک باید در شیار انتهای استخوان ران یا همان فمور بچرخد. گاهی افتادن روی زانو سبب ورم و به هم خوردن تعادل و توازن بین دو عضله عمده ای که در حالت نرمال پاتلا را در شیار فوق متعادل نگه می دارند می شود .همین عدم تعادل خود سبب ورم بیشتر و اختلال بیشتر در نحوه قرارگیری پاتلا در شیار استخوان ران می‌گردد.

بیشتر بخوانید: درمان التهاب استخوان های سزاموئید ( استخوان کنجدی )

سندروم پاتلوفمورال

استراحت و کمپرس سرد به بهبود درد و ورم کمک می‌کند. ورزش‌های قدرتی ایزومتریک یا استاتیک عضله داخل ران و کشش آرام عضلات خارجی و طرفی ران به بهبود تعادل عضلانی کمک می‌کند. در صورت تداوم درد و  اختلال عملکرد  زانو به مدت بیش از دو هفته، باید به پزشک مراجعه کرد .

دکتر رضا نادری، متخصص ارتوپدی و فوق تخصص مچ پا

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سجاد یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب.ایا رباط صلیبی(acl) که عمل شده است بعد از مدت یکسال ازش گذشته ایا دو مرتبه اسیب میبیند(پارگی مجدد)لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 4 ماه پیش)

   درود

   بله احتمالش هست

   با احترام

 • تصویر کاربر دوستی چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  یک سالی است از سمت چپ پایین تر از کاسه زانوم تا سمت راست کاسه زانو درد شدید درختان نشستن وپایین رفتن از پله رادارم هنگام خواب نمی توانم به بغل روی کمر سمت چپ بخوابم درد شدید دارم باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 4 ماه پیش)

   درود

   لازمه معاينه بشين و حتما راديوگرافى انجام بدين

   با احترام

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۵ دی ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  باسلام۱۰ماه ازعمل رباط صلیبی ومنیسکم میگذره زانوم تق تق می‌کنه خواستم ببینم این صدا عادیه ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری جمعه ۵ دی ۹۹( 4 ماه پیش)

   درود

   اگر درد نداريد و در معاينه مفصلتون پايدار هست بله طبيعيه

   با احترام

 • تصویر کاربر Navid جمعه ۵ دی ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام شما سوال بنده رو جواب دادید اما نتونستم ببینم بنابراین دوباره سوال رو میپرسم.
  نیمه پاره بودن رباط صلیبی زانو به چه معنی هست؟؟ اگر کسی رباط صلیبی اون نیمه پاره بلشه و در معاینه ناپایدار نباشه و فقط عکس MRI (نه گزارشMRI) نیمه پاره بودن رباط صلیبی رو نشان بده آیا این فرد نسبت به کسی که رباط صلیبی سالمی داره در خطر آسیب بیشتری هست؟؟ یعنی ممکنه در اثر ضربه یا چرخش خیلی جزئی تر رباط به صورت کامل پاره بشه؟؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری جمعه ۵ دی ۹۹( 4 ماه پیش)

   درود

   اگر زانو پايدار باشه عمل نمى خواد 

   با احترام

 • تصویر کاربر احسان سه شنبه ۱۸ آذر ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بزرگوار نزدیک به دوماه است دردی از لگن تا ساق پام اذیتم میکنه حتی بعضی موقعها نمیتونم بشینم وپامو حتی نمیتونم بیارم بالا واقعا داره اذیتم میکنه میخواستم علت بدونم ایا از سیاتیکم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۱۸ آذر ۹۹( 5 ماه پیش)

   درود

   به احتمال زياد مربوط به عصب سياتيك هست و شايد ام آر آى كمر لازم باشه

   با احترام

 • تصویر کاربر امیرحسین چهارشنبه ۱۲ آذر ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  سلام من تقریبا ۹ ماه از عمل جراحی رباط صلیبی و مینیسکم میگذره دکترم راضی بوده و گفتن اینها به علت نرمی بیش از حد مفصل عادیه ولی همچنان وقتی پام رو خم میکنم صدای تق تق خیلی خیلی زیادی میده درد ندارم و ورزش رو انجام میدم خواستم بپرسم ممکنه عمل جواب نداده باشه؟یعنی بازم مشکلی داشته باشم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۱۲ آذر ۹۹( 5 ماه پیش)

   درود

   اگر نظر پزشكتون اينه به تمرين ادامه بدين

   با احترام

 • تصویر کاربر فرهاد شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  باسلام خسته نباشید.. آقای دکتر. من یک ماه پیش عمل رباط با مینیسگ داخلی عمل کردم فیزیوتراپی 10 جلسه انجام دادم بد نرمش در منزل الانم با یدونه عصا راه میرم و بعضی وقتها هم یکمی بدون عصا راه میرم فقط مشکل من این که یکمی از قسمت داخلی زانوم دقیقا از همونجایی که مینیسگم قبل عمل قفل می‌کرد یکمی درد میکنه ایا مشکلی هست یا عادی و اشکالی داره من بدون عصا راه میرم... آقای دکتر من الان ب دکترمم دسرسی ندارم که بتونم برم پیشش یا تماس بگیرم ممنون میشم شما راهنمایم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 6 ماه پیش)

   درود

   مشكلى نيست احتمالا

 • تصویر کاربر نوید شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام.پسر بیست و چهار ساله هستم با وزن نود کیلو گرم و قد صد و هفتاد و نه ‌.یک هفته پیش توی سالن فوتبال از رو به رو افتادم به صورتی که دو زانو به زمین خوردم شبیه به سجده در نماز و بعد از اون بلند شدم و هیچ صدای کلیلک یا تق کردن رو نشنیدم و تا آخر بازی بدون مشکل بازی کردم و بعد از ورزش دوش گرفتم و زانو چپ رو خیلی با اب گرم شستم و ماساژ دادم دو ساعت بعد از دوش گرفتن زانوم درد گرفت ولی هیچ تورمی نداشت فقط دامنه حرکتی برای خم شدن محدود شد چند روز استراحت کردم و دکتر بیمارستان رفتم و گفتند که لازم به عکس نیست چون زانوی شما خالی نمیکنه و به اطراف جابه جا نمیشه فقط باید استراحت کنی.آیا گرفتن MRI لازم هست یا ربات PCL من پاره نشده و فقط باید استراحت کنم.چون از جلو ضربه خوردم پشت پام در هنگام خم شدن نود درجه درد میکنه.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)

   درود

   اين كه نياز به ام آر آى باشه يا نه رو معاينه دقيق مشخص مى كنه

   با اين مكانيسم احتمال پارگى PCL وجود داره ولى ممكنه صرفا كوبيدكى در غضروف كشكك باشه

   با احترام

 • تصویر کاربر Sami یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  من کمتر از یک ماه پیش وقتی اومدم از جدول کنار خیابان بیام پایین پام پیچ خورد و روش خوردم زمین رفتم دکتر گف فقط پیچ خوردگیه و عکس لازم نیس و سه هفته داخل گچ باشه من سر موعدش پامو باز کردم و الان روز چهارمه ولی پای من یکم ورم داره و تو راه رفتن هم یکم میلنگم و سرعتم کمه.سوالی ک از حضورتون داشتم اینه ک عایا این علائم طبیعیه و برای بهبودی هرچه سریع تر پام چیکار کنم و متوسط چقدر طول میکشه تا پام مثل قبل شه؟آیا کمی از ورمش برای همیشه باقی می‌ماند یا باید به طورکامل از بین برود؟
  ممنون میشم پاسخ بدید
  تشکر از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹( 8 ماه پیش)

   درود

   بايد حتما معاينه بشين و از نظر ناپايدارى مچ پا چك بشين 

   بعد مى شه در مورد مسير درمان بحث كرد

   با احترام

 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من حدود چهار سال پیش تو تصادف رباط صلیبیم پاره شد من ترسیدم از عوارض بعد عمل حالا بعدا از چند. سال که باهاش مدارا کردم دوباره الان پام پیچ خورد خواستم بدونم الان عمل کنم مشکلی پیش نمیاد بهتره عمل کنم یا نه هم رباط صلیبی وهم مینیکسم پاره هست ممنون میشم از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 8 ماه پیش)

   درود

   پارگى منيسك و صليبى حتما عمل مى خواد مگر اين كه زانو آرتروز داشته باشه

   با احترام 

  2. تصویر کاربر سعید دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 8 ماه پیش)
   سلام اخه عکسم از زانوم گرفتم گفتن ارتروزم دارم
  3. تصویر کاربر سعید دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 8 ماه پیش)
   سلام اقایی دکتر ببخشید من هم عکس وMRIگرفتم هم ارتروز گرفتم هم رباط صلیبی وهم مینسک پاره کردم باید حتمان عمل کنم عمل کنم کامل خوب میشم میتونم ورزش کنم ممنون میشم از راهنماییتون
  4. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 8 ماه پیش)

   درود

   با اين همه تاخير درمان نبايد توقع زانوى صد در صد نرمال داشته باشيد ولى عمل كردن بسيار بهتر از عمل نكردنه 

   با احترام 

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شريعتى پايين تَر از ايستگاه مترو قلهك ساختمان خانه درسا طبقه ى دوم ادارى واحد ٦

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر غلامرضا نادری
پرسش از دکتر