منو

شایع ترین آسیب های رایج مفاصل و استخوان ها در ورزش

چه ورزشکار حرفه‌ای باشید و چه نه، همیشه احتمال آسیب های رایج مفاصل در ورزش وجود دارد. متاسفانه تشخیص محل دقیق و درمان می تواند دشوار باشد.

آسیب های رایج مفاصل در ورزش کدام اند؟

شایع ترین آسیب های رایج مفاصل در ورزش کشیدگی و پیچ خوردگی مچ پا است. اکثر ورزشکاران دچار پیچ خوردگی مچ پا شده اند که به طور معمول وقتی پا به سمت داخل چرخانده می شود، اتفاق می افتد. این چرخش باعث کشش یا پارگی رباط های خارج مچ پا می شود که نسبتاً ضعیف هستند. بعضی اوقات جلوگیری از آسیب های معمول ورزشی از عهده ما خارج است اما بسیاری از اوقات آسیب های ورزشی قابل پیشگیری است.

هر تمرینی باید با گرم کردن ملایم شروع شود تا از آسیب دیدگی های رایج ورزشی جلوگیری شود. زیرا گرم شدن باعث افزایش جریان خون در عضلات می شود، انعطاف پذیری شما را بیشتر می کند و می تواند آسیب ها را کاهش دهد.

در این مقاله به ۹ مورد از شایع‌ترین آسیب های رایج مفاصل در ورزش به ترتیب از شیوع کمتر به بیشتر پرداخته می‌شود.

۱. کشیدگی عضله خم‌کننده مفصل ران

عضلات خم‌کننده مفصل ران (هیپ) در جلو و بالای ران قرار دارند و عملکرد اصلی آن ها بالا آوردن  زانو به سمت بدن و کمک به دور و نزدیک کردن اندام تحتانی یک سمت از اندام سمت مقابل است. در افرادی که ساعات زیادی بی‌حرکت می‌نشینند یا وضعیت نشستن بدی دارند، این عضلات ضعیف یا سفت و غیر قابل انعطاف می‌شوند. ورزش‌هایی چون دویدن مخصوصا در سطوح شیب دار و  فعالیت های مستلزم چرخش های سریع و  استارت های ناگهانی سبب آسیب به این گروه از عضلات می‌شوند.

کشیدگی عضله خم‌کننده مفصل ران در ورزش

علائم کشیدگی عضلات خم کننده مفصل ران

علائم شایع کشیدگی عضلات خم‌کننده مفصل ران درد در هنگام بلند کردن اندام مثلا در موقع بالا رفتن از پله یا نشستن و پیاده شدن از ماشین و نیز دویدن و تغییر جهت های سریع است. ممکن است در جلو و بالای ران و کشاله ران کبودی دیده شود.

درمان کشیدگی عضلات خم کننده ران

بهترین درمان کشیدگی عضلات خم‌کننده مفصل ران استراحت و کمپرس سرد به مدت هر بار ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طی ۴۸ الی ۷۲ ساعت بعد از آسیب است. پس از سه روز باید کمپرس گرم به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه در هر نوبت اعمال کرد .به منظور تمرین درمانی دراز بکشید و پاشنه ی سمت مبتلا را به آرامی و با خم کردن تدریجی زانو و مفصل ران به سمت خود بکشید .تمرینات کششی ملایم برای عضلات خم‌کننده مفصل ران نیز در این مرحله آغاز می شوند. اگر پس از دو هفته درد و علائم و محدودیت فعالیت ادامه یافت باید فیزیوتراپی برای کنترل درد و ورم شروع شود و ورزش‌های خاص تقویت عضلات اطراف مفصل ران انجام شود تا دامنه حرکتی و قدرت عضلانی و تحرک بازگردد.

بیشتر بدانید: پارگی مینیسک زانو چگونه درمان می شود؟

۲. کشیدگی یا پارگی رباط صلیبی قدامی

ACL یا همان رباط (لیگامان) صلیبی قدامی یکی از لیگامان‌های عمده تثبیت‌کننده زانوست. شایع‌ترین علت آسیب رباط صلیبی طی ورزش کاهش سرعت و تغییر ناگهانی جهت و محور حرکت است. معمولا لیگامان‌های سمت داخل زانو همراه با آسیب ACL دچار آسیب می‌شوند. علامت آسیب ACL عدم ثبات هنگام راه رفتن یا پیچیدن است و زانو دچار ورم می‌شود. کشیدگی یا پارگی اندک ACL بدون نیاز به جراحی و با استراحت و کمپرس سرد بهبود یافته و بافت اسکار به بهبود لیگامان و تثبیت زانو کمک می‌کند.

پارگی کامل رباط صلیبی قدامی نیاز به جراحی و چند ماه (معمولا ۶-۹ ماه) دوره نقاهت به همراه فیزیوتراپی قبل از شروع مجدد فعالیت ورزشی دارد.

پارگی رباط صلیبی در ورزش

۳. کشیدگی کشاله ران

عضلات کشاله ران از قسمت درونی و بالایی ران شروع شده و به قسمت داخلی و پایین ران و بالای زانو می‌رسد. این عضلات ران ها را به سمت هم می‌کشند و معمولا به دلیل حرکات پهلو به پهلوی ناگهانی و یا کاهش انعطاف‌پذیری آسیب می‌بینند. علامت آن مشکل در حرکت به سمت پهلو، سوار و پیاده شدن از ماشین و درد و کبودی در ناحیه درونی کشاله ران است. درمان شامل استراحت و کمپرس سرد به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به طور متناوب در ۷۲ ساعت اول است. پس از سه روز باید کمپرس گرم به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به طور متناوب اعمال شود و کشاله ران به آرامی کشیده شود تا دامنه حرکت بازیابی شود.

کشیدگی کشاله ران در ورزش

 ۴. درد ساق پا (Shin Splints)

ورزشکارانی که دچار این مشکل هستند از درد  استخوان ساق یا تیبیا شکایت دارند. درد ساق بیشتر در دوندگان و ورزشکارانی که زیاد می دوند مثل فوتبالیست‌ها دیده می‌شود.معمولا ورزشکاران در اوایل فصل ورزشی و به دلیل افزایش بیش از حد سریع مقدار فعالیت ورزشی یا مسافت دوندگی مبتلا به این عارضه می شوند.صافی کف پا یکی از علل زمینه ساز ابتلا به درد ساق پا می باشد. بهترین راه پیشگیری و درمان استراحت و استفاده از کمپرس سرد و افزایش تدریجی فعالیت‌های دویدنی است. استفاده از کفش هایی که از قوس پا به خوبی حمایت کنند می‌تواند درد ساق پا را کاهش داده و به ریکاوری سریع کمک کند.

در همین باره بیشتر بخوانید: علت آسیب دیدگی ماهیچه پشت ساق پا چیست؟

درد ساق پا در ورزش

۵. درد سیاتیک یا سیاتیکا 

سیاتیکا یا درد سیاتیکی درد کمری است که به سمت پشت ساق یا حتی به پا کشیده می‌شود و ممکن است به همراه بی‌حسی، سوزش و احساس مورمور شدن در ساق و پا باشد. این مشکل بیشتر در ورزشکارانی که در وضعیت خم به جلو فعالیت دارند (مانند دوچرخه سواران) یا بدن خود را می‌چرخانند (مثل در ورزش‌هایی مانند گلف و تنیس) دیده می‌شود. کمردرد و درد انتشاری به ساق  به علت بیرون زدن دیسک یا گیر افتادن عصب رخ می‌دهد. گاهی استراحت، کشش کمر و همسترینگ ها و خوابیدن روی شکم به بهبود علائم کمک می‌کند. اگر درد و بی‌حسی و مورمور شدن بیش از دو هفته ادامه داشت، باید برای  پیگیری به پزشک مراجعه کرد.

درد سیاتیک

۶. کشیدگی عضلات همسترینگ 

عضلات همسترینگ پشت ران قرار دارند. متاسفانه احتمال کشیدگی این عضلات به دلیل شیوع زیاد سفتی و انعطاف پذیری کم آن ها زیاد است. تکنیک ضعیف کشش و  یا عدم انجام تمرینات کششی سبب کشیدگی یا پارگی این عضله می‌شود. معمولا پارگی همسترینگ سبب کبودی در پشت ران یا زانو می‌شود. استراحت و کمپرس سرد و سپس کشش آرام و تقویت عضلات، تکنیک‌های اولیه درمانی هستند. اگر درد بیش از دو هفته باقی بماند باید فیزیوتراپی جهت استفاده از اولتراسوند و سایر روش‌های بهبود عضلانی انجام شود.

کشیدگی عضلات همسترینگ در ورزش

۷. سندروم پاتلوفمورال

بیشتر آسیب‌های ورزشی در بخش پایینی بدن بویژه زانو رخ می‌دهند. یکی از شایع‌ترین آسیب‌های زانو سندروم پاتلوفمورال است. این حالت به دلیل لیز خوردن یا افتادن روی زانو، ورم مفصل زانو یا عدم تعادل عضلانی رخ می‌دهد. پاتلا یا کشکک باید در شیار انتهای استخوان ران یا همان فمور بچرخد. گاهی افتادن روی زانو سبب ورم و به هم خوردن تعادل و توازن بین دو عضله عمده ای که در حالت نرمال پاتلا را در شیار فوق متعادل نگه می دارند می شود .همین عدم تعادل خود سبب ورم بیشتر و اختلال بیشتر در نحوه قرارگیری پاتلا در شیار استخوان ران می‌گردد.

بیشتر بخوانید: درمان التهاب استخوان های سزاموئید ( استخوان کنجدی )

سندروم پاتلوفمورال

استراحت و کمپرس سرد به بهبود درد و ورم کمک می‌کند. ورزش‌های قدرتی ایزومتریک یا استاتیک عضله داخل ران و کشش آرام عضلات خارجی و طرفی ران به بهبود تعادل عضلانی کمک می‌کند. در صورت تداوم درد و  اختلال عملکرد  زانو به مدت بیش از دو هفته، باید به پزشک مراجعه کرد.

۸. پارگی تاندون آشیل

 تاندون آشیل یک تاندون نازک و قدرتمند در پشت مچ پا است. در حین ورزش، این تاندون می تواند شکسته یا پاره شود. در صورت بروز این مشکل، ممکن است درد ناگهانی، شدید و مشکل در راه رفتن را تجربه کنید.

۹. پیچ خوردگی مچ پا

اکثر ورزشکاران دچار پیچ خوردگی مچ پا می شوند که به طور معمول وقتی پا به سمت داخل چرخانده می شود، اتفاق می افتد. این چرخش باعث کشش یا پارگی رباط های خارج مچ پا می شود که نسبتاً ضعیف هستند.

با پیچ خوردگی مچ پا، ادامه دادن ورزش و تمرینات بازتوانی مچ پا برای جلوگیری از، از دست دادن انعطاف پذیری، قدرت مجدد و بهبود آسیب دیدگی، مهم است. می توانید از پزشک یا فیزیوتراپیست خود بخواهید تا به شما کمک کند تا بدانید چه نوع ورزشی را می توانید انجام دهید.

آسیب های رایج مفاصل در ورزش کدام اند؟

نحوه پیشگیری از آسیب های رایج مفاصل در ورزش

بهترین راه برای جلوگیری از آسیب دیدگی ورزشی گرم شدن مناسب و کشیدگی بدن قبل از ورزش است. عضلات سرد مستعد کشش بیش از حد و پارگی هستند. عضلات گرم انعطاف بیشتری دارند. در صورت گرم شدن عضلات می توانند حرکات و خمیدگی را با کمترین آسیب اعمال کنند.

برای جلوگیری از آسیب های ورزشی این مراحل را نیز انجام دهید:

✔ از تکنیک مناسب استفاده کنید

در حین ورزش یا فعالیت خود روش صحیح حرکات را بیاموزید. انواع مختلف ورزش به موضع گیری و وضعیت متفاوت نیاز دارد. به عنوان مثال، در بعضی از ورزش ها، خم شدن زانوها در زمان مناسب می تواند از آسیب دیدن ستون فقرات یا باسن جلوگیری کند.

✔ تجهیزات مناسب داشته باشید

کفش ورزشی مناسب بپوشید. کفش نامناسب می تواند خطر آسیب دیدگی شما را افزایش دهد.

✔ زیاده روی نکنید

اگر صدمه دیدید، قبل از شروع دوباره فعالیت، مطمئن شوید که بهبود یافته اید. سعی نکنید درد را نادیده بگیرید یا برطرف کنید.

✔ سرد کردن بدن

یادتان باشد بعد از فعالیت خود بدن را سرد کنید. معمولاً این حرکات شامل انجام همان حرکات کششی و تمرینی مربوط به گرم شدن است. سرد کردن بعد از ورزش به اندازه گرم کردن قبل از آن به انجام یک ورزش اصولی و بدون آسیب جسمانی جدی کمک می کند.

✔ فعالیت خود را به آرامی از سر بگیرید

وسوسه نشوید که برای مدت طولانی زمان خود را به دلیل آسیب دیدگی بدون فعالیت و ورزش سپری کنید. استراحت بیش از حد ممکن است بهبودی را به تأخیر بیندازد. پس از دوره اولیه ۴۸ ساعته، می توانید برای کمک به شل شدن عضلات، از گرما استفاده کنید. کارها را به آرامی انجام دهید و دوباره به ورزش مورد علاقه خود بپردازید.

نحوه پیشگیری از آسیب های رایج مفاصل در ورزش

آمار آسیب های رایج مفاصل و استخوان ها در ورزش

آسیب های ورزشی در افراد جوان و کودکان بیتر شایع است. بیش از ۳.۵ میلیون کودک و نوجوان هر ساله به دلیل ورزش یا فعالیت بدنی، آسیب می بینند.

شایع ترین آسیب های ورزشی در کودکان پیچ خوردگی و کشیدگی عضلات است. ورزشهای تماسی، مانند فوتبال و بسکتبال، آسیبهای بیشتری نسبت به ورزشهای بدون تماس مانند شنا و دویدن دارند. مرگ در اثر صدمات ورزشی نادر است. وقتی اتفاق می افتد که به احتمال زیاد نتیجه آسیب دیدگی سر باشد.

🛑 این مقاله را حتما بخوانید: آسیب دیدگی پا و مچ پا برای بازیکنان فوتبال

عوامل خطر آسیب های عمومی رایج در ورزش

آسیب ورزشی ممکن است برای هر فردی پیش بیاید. اما برخی از عوامل، شما یا یکی از عزیزانتان را در معرض خطر و افزایش آسیب های ورزشی قرار می دهند.

✔ دوران کودکی

به دلیل ماهیت فعال بودن در کودکی، کودکان بیشتر در معرض آسیب های ورزشی قرار دارند. کودکان اغلب محدودیت های جسمی خود را نمی دانند و این بدان معناست که آنها ممکن است راحت تر از بزرگسالان یا نوجوانان دچار آسیب های ورزشی شوند.

✔ سن

هرچه بزرگتر شوید احتمال آسیب دیدگی نیز بیشتر می شود. همچنین سن احتمال آسیب دیدگی در ورزش را که دوره بهبودی نیز طولانی می شود را افزایش دهد.

✔عدم مراقبت

گاهی اوقات، صدمات جدی به علائم کوچک شروع می شوند. بسیاری از آسیب های ناشی از ورزش مانند التهاب تاندون و شکستگی استرس، توسط پزشک زود تشخیص داده می شوند. اگر تحت درمان قرار نگیرند یا نادیده گرفته شوند، می توانند به یک آسیب جدی تبدیل شوند.

✔ اضافه وزن داشتن

تحمل وزن اضافی می تواند استرس غیرضروری بر روی مفاصل از جمله باسن، زانو و مچ پا وارد کند و این خطر ابتلا به آسیب های ورزشی را افزایش می دهد.

تشخیص آسیب های مفصلی در ورزش

بسیاری از آسیب های ورزشی باعث درد یا ناراحتی فوری می شوند. موارد دیگر، مانند آسیب های بیش از حد، غالباً در معاینات بدنی معمول یا معاینه تشخیص داده می شوند.

اگر فکر می کنید از لحاظ ورزشی آسیب دیدید، پزشک احتمالاً از مراحل زیر برای تشخیص استفاده می کند. این مراحل شامل:

✅ معاینه ی جسمی

پزشک شما ممکن است قصد حرکت دادن مفصل یا قسمت بدن آسیب دیده شما داشته باشد. این روش به پزشکان کمک می کند تا ببینند که ناحیه آسیب دیده چگونه حرکت می کند.

✅ تاریخچه پزشکی

این معاینه شامل پرسیدن سوالاتی درباره نحوه آسیب دیدگی، کارهایی که انجام می دهید، کاری که از زمان آسیب دیدگی انجام داده اید و موارد دیگر است.

✅ بآزمایشات تصویربرداری

اشعه ایکس، ام آر آی، سی تی اسکن و سونوگرافی می تواند به پزشک و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی کمک کند تا بتوانند تشخیص آسیب دیدگی ورزشی را تأیید کنند.

 

دکتر رضا نادری، متخصص ارتوپدی و فوق تخصص مچ پا

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.برای پاسخگویی بهتر به سوالات شما لطفا قد، وزن و سن خود را در متن سوال درج کنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲ شهریور ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، وقت بخیر. 34 ساله هستم، دقیقا یک سال پیش عمل رباط صلیبی و منیسک خارجی انجام دادم. قسمتی از منیسک خارج شد. حرکات زانو کاملا طبیعی شده و مشکلی ندارم، فقط مقداری از حجم دهی عضلات نسبت به پای سالم مونده که انجام میدم. اما از همون ابتدا تا الان نمیتونم جفت زانوها رو روی زمین قرار بدم و حرکت کنم(حالت چهار دست و پا) و دقیقا محل عمل در این حالت درد داره. آیا طبیعی هست؟! متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۲ شهریور ۰( 4 ماه پیش)

   درود

   با توجه به ضعف نسبى عضله ى چهار سر بله طبيعيه كه نتونيد

 • تصویر کاربر محمدحسن سه شنبه ۲ شهریور ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید پسرم ۳سالشه با تشخیص دکتر فهمیدن تاندون پاش کوتاهه الان یک ساله که کاردرمانی میبرمش هر روز هم خودم داخل خونه باهاش تمرین میکنم کاردرمانش گفته بشین پاشو خیلی مهمه باید هر روز انجام بشه من بخاطر این که بچه لج میگیره روزی یک بار باهاش بشین پاشو انجام میدم اما ۱۱۰ تا میره پسرم موقع بشین پاشو همش گریه میکنه میگه کمرم با زانوم درد میگیره به نظر شما دلیلش چیه؟؟یعنی بخاطر این که یهو ۱۱۰تا بشین پاشو انجام میده اینطوری میشه؟؟به نظر شما بشین پاشو کمرشو با زانوشو اذیت نمیکنه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۲ شهریور ۰( 4 ماه پیش)

   درود

   علت دردش همون سفتى هست 

   اگر تا چهار سالگى بهتر نشه شايد عمل بخواد ولى توصيه مى كنم پيش ارتوپد اطفال ببريدش

 • تصویر کاربر مسعود یکشنبه ۱۷ مرداد ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام .دکتر من یه سال پیش عمل رباط صلیبی پیش دکتر خسروانی بیمارستان معیری انجام دادم حالا بعد یه سال فوتبال بازی میکنم ولی با ترس نمیتونم محکم بازی کنم یا سریع بدووم ..البته زانوم کامل خم میشه ولی کامل باز نمیشه بطوری که نزدیک یک سانت از زانوی اون یکی پام بالاتره در حالت دراز
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۱۷ مرداد ۰( 5 ماه پیش)

   درود

   صاف نشدن زانو مهمه و بايد حتما به جراحتون بگين

 • تصویر کاربر مبین چهارشنبه ۱۳ مرداد ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من عمل acl انجام دادم و خدارو شکر خوب بود سوال اول اینکه از همسترینگ تاندون پیوند بزنن بهتره یا از خود زانو رباطش؟ و اینکه من ورزشکارم آیا بعد یک سال تقویت چهارسر و فیزیوتراپی میتونی عین قبل دقیقا عین قبل به این رباط اعتماد کنم و ورزش حرفه ای انجام بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۱۳ مرداد ۰( 5 ماه پیش)

   درود

   عموما فرق نمی کنه

   بله امکان بازگشت هست

 • تصویر کاربر یوسف شنبه ۲ مرداد ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت جناب اقای دکتر نادری.... آقای دکتر بنده 6ماهه عمل رباط صلیبی کردم خودم هم فوتبالیست آماتور هستم و36سال سن دارم بعضی از دوستان میگن اشتباه کردی از همسترینگت واسه پیوند رباطت برداشتی میگن از جلوی زانو از رباط کشککت برمیداشتی برای من کدوم بهتره ؟ممنون که همیشه جواب می‌دین
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۲ مرداد ۰( 5 ماه پیش)

   درود

   هر دو انتخاب براى شما عالى هستن 

 • تصویر کاربر محمدحسین پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من چهارماه پیش رباط صلیبی عمل کردم و زیر نظر یه بدنساز که هیچی بلد نبود بعد از یک ماه و نیم نرم دوی کردم ک بعد از یه هفته در قسمت پایین زانوم در قسمت خارجی احساس قفل شدگی و گرفتگی میکردم ک قفل شدگی تموم شد و بعدش الان دردم دیگه نمیکنه فقط وقتی پامو صاف میکنم بعد عضله هامو منقبض میکنم همون قسمت یعنی سمت چپ زانوم چپم همون پایین درد میکنه یکم پیش فیزیوتراپ هم رفتم گفتن مشکلی نیسن مال فشار هستش ولی همین یکم درد وقتی پامو منقبض میکنم تموم نمیشه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 6 ماه پیش)

   درود

   مجددا براى معاينه به جراحتون مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر میثم جمعه ۱۱ تیر ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر خسته نباشید بنده ۵ هفته هستش رباط صلیبی جراحی کردم.حین راه رفتن بدون عصا جلو زانوم درد گرفت و زانو تا حدی خم شد میخوام بدونم احیانا رباطدچار پارگی مجدد شده یا بخاطر ضعف عضلات هست.بعدش سعی کردم که وزن رو پا بذارم دچار لرزش میشد که بعد از اینکه کیسه یخ گذاشتم هم درد از بین رفت هم لرزش پا قطع شد.میخواستم دلیلش رو بدونم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری جمعه ۱۱ تیر ۰( 6 ماه پیش)

   درود

   هر دو علت مى تونن باعثش باشن 

   براى معاينه مجدد به جراحتون مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر saeid شنبه ۵ تیر ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام. دو هفته پیش رباط acl دچار پارگی نسبی شده. با توجه به این که میخوام فوتبال حرفه ای رو ادامه بدم آیا حتما باید جراحی بازسازی انجام بدم یا اینکه ممکنه قسمت پاره شده خودش ترمیم بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۵ تیر ۰( 6 ماه پیش)

   درود

   ترجيحا بايد جراحى كنيد

 • تصویر کاربر میلادکریمی جمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  جناب دکتر من ۱۵ ماه پیش رباط صلیبیو مینیسک پای چپم رو عمل کردم و بعد الان در فو تبال دوباره پام پیچ خورده و الان یکروزه ورم نداره و سیاه هم نشده اما توان راه رفتن ندارم خالی نکرده ولی راه نمیتونم برم دردعجیبی دارم که از عصا استفاده میکنم ، خواستم بدونم این شرایط راه نرهفتن چند روزی طول میکشه که بهبود پیداکنه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری جمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 8 ماه پیش)

   درود

   بايد حتما معاينه بشين و ام آر آى مجدد انجام بدين

 • تصویر کاربر عباس جمعه ۱۰ اردیبهشت ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  با سلام.بعد از عمل زانو و شکسته شدن استخوان و پاره شدن تاندون زانو و استفاده از پیچ و پلاک.
  یک ماه بعد از عمل، 16 جلسه فیزیوتراپی انجام داده است، ولی هنوز زانو، صاف و خم نمی شود؟ چه ورزشهایی مناسب است؟ آیا پیاده روی با دو عصا خوب است؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری جمعه ۱۰ اردیبهشت ۰( 8 ماه پیش)

   درود

   بله با نظر جراحتون امكانش هست ولى نياز به جلسات بسيار زياد فيزيوتراپى داريد

درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شریعتی پایین تر از مترو قلهک ساختمان خانه درسا طبقه ۵ واحد ۱۷

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر غلامرضا نادری
پرسش از دکتر